Şiddet dışılık bağlamında pasif direniş
Passive resistance in a nonviolent context
- Tez No: 748528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SERTAN BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmakta olup, bunlar: sivil itaatsizliğin tanımı, direnme hakkının ve pasif direnişin tarihçesi, pasif direnmenin temelleri, pasiflik ve pasif direniş olarak belirlenmiştir. Tezin ana fikri bir aktivizm yöntemi olan sivil itaatsizlik eylemindeki pasif direniş tutumu üzerine kuruludur. Sivil itaatsizlik kavramı kısaca ciddi bir haksızlığa karşı tüm yasal çözümlerin tükendiği bir noktada, ahlaki bir motivasyonla yasadışı ama aleni bir şekilde, şiddetsiz/pasif bir direnişle karşı koyma anlamına gelmektedir. Bireysel bir tutum olabileceği gibi kitlesel bir eyleme de dönüşebilmektedir. Bir pasif direniş biçimi olan sivil itaatsizliğin ana unsurları ise yasaya aykırılık, şiddet dışılık, alenilik, Hukuk Devletine yönelik eğilim ve Hukuki yaptırıma katlanma rızası olarak sıralanabilir. Bir kavram olarak tamamen Yakın Çağ'a özgü olmasına rağmen fikri kökleri Antik Çağ'a kadar uzamaktadır. Bu düşünceler uzun bir süre boyunca direnme hakkı üzerine gelişmiştir. Thoreau'nun kaleme aldığı“Sivil İtaatsizlik Görevine Dair”makalesi sosyal bilimler sözlüğüne yeni bir kavram kazandırmıştır. Düşünceleri ve örnek davranışları başta Tolstoy, Gandhi ve M.L. King olmak üzere nice şiddet karşıtı ve şiddetsiz direnişçilere ilham olmuştur. Sivil itaatsizlik kavramı hem bireysel hem de toplumsal anlamda bir takım psikolojik, felsefi ve ahlaki temellere dayanmaktadır. Sonuç olarak pasif direniş eylemleri kavramsal açıdan düşüncelerine sadık, eylemsel açıdan son derece şiddetsiz olduğundan olumlu sonuçlara en asgari bedelle ulaşabilen bir direnme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts: definition of civil disobedience, the history of the right to resist and nonviolent resistance, the foundations of passive resistance, passivity and nonviolent resistance. The main idea of the thesis is based on the passive resistance attitude in the act of civil disobedience, which is an activism method. The concept of civil disobedience, in short, means a morally motivated, illegal but public, nonviolent/passive resistance to a serious injustice at a point where all legal solutions have been exhausted. It can be an individual attitude or it can turn into a mass action. The main elements of civil disobedience, which is a form of passive resistance, can be listed as illegality, non-violence, publicity, tendency towards the State of Law and consent to endure legal sanction. Although it is completely unique to the Modern Age as a concept, its intellectual roots go back to Antiquity. These considerations developed over a long period of time on the right to resist. Thoreau's article“On the Duty of Civil Disobedience”has brought a new concept to the social sciences dictionary. His thoughts and exemplary actions are primarily those of Tolstoy, Gandhi, and M.L. It has inspired many non-violent and nonviolent resisters, including King. The concept of civil disobedience is based on a number of psychological, philosophical and moral foundations, both individually and socially. As a result, passive resistance acts are a method of resistance that can achieve positive results with the least cost, since it is conceptually faithful to its ideas and is extremely non-violent in action.