Şeffaf hücreli renal kanserde bilgisayarlı tomografide ölçülen perirenal yağ doku kalınlığı ve çekirdek derecesi arasındaki ilişki
The relationship between perirenal fat thickness and nuclear grade measured by computed tomography in clear cell renal cell carcinoma
- Tez No: 748562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA KARAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç RHK'in etiyolosinde çok iyi tanımlanmış üç faktör göze çarpmaktadır. Bu üç faktör; obezite, hipertansiyon ve sigaradır. Obezite, vücut yağ oranının artması olarak kabaca tanımlanabilir. Obezite değerlendirilirken; vücut yağ oranının hangi yöntemle değerlendirileceği kadar, yağ doku birikiminin vücudun hangi bölgelerinde yoğunlaştığının değerlendirilmesi de önem taşımaktadır. Perirenal yağ doku kalınlığının; hem obezitenin tehlikeli formu olan viseral obeziteyi değerlendirmesi, hem de ölçüm yapılabilir olması sebebiyle obezite derecesinin ölçümünde kullanılabileceğini gördük. Tüm bu bilgiler ışığında, perirenal yağ doku kalınlığı ve şeffaf hücreli RHK'de çekirdek derecesi arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Bu ilişkinin daha net bir şekilde ortaya konulması ile RHK gelişiminde obezitenin rolünün aydınlatılmasını ve perirenal yağ dokunun, tümörogeneze etkileri üzerine literatüre yön vermeyi hedeflemekteyiz. Gereç ve Yöntemler Servisimizde böbrekte kitle sebebiyle opere edilen, çalışmamızın dahil etme kriterlerine uygun hastalardan patoloji sonucu şhRHK ile uyumlu gelen 156 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastaların; yaş, cinsiyet, VKİ, sigara kullanım öyküsü, bilinen hastalıkları ve pre-operatif BT görüntüleri hastane elektronik veritabanından elde edildi. Perirenal yağ doku kalınlığı transvers BT kesitinde, renal venin böbrekten ayrıldığı seviyeden ölçüldü. Subkütan yağ doku kalınlığı (SYDK); umblikus seviyesinden rektus kasının hemen lateralindeki noktadan ölçüm yapılarak belirlendi. Tümör T evresi ve çekirdek dereceleri hastaların patoloji raporları taranarak elde edildi ve güncel evrelendirme-derecelendirme sistemleri kullanıldı. Bulgular Çalışma sonuçlarına göre posterior perirenal yağ doku kalınlığı ve çekirdek derecesi arasında pozitif ilişki saptanmıştır. (p=0.016) Ancak VKİ ile çekirdek derecesi arasında ilişki bulunamamıştır. (p>0.05) Aynı zamanda MAP skoru ile tümör evresi arasında ve çekirdek derecesi arasında da istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptadık.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Three major factors pointed to in the etiology of RCC. These three factors are; obesity, hypertension and smoking. Obesity can be roughly defined as an increase in body fat percentage. While evaluating obesity; It is also important to evaluate which parts of the body the fat tissue accumulation is concentrated in, as well as the method by how the body fat ratio will be evaluated. We have seen that perirenal fat thickness can be used to measure both the degree of obesity and to evaluate visceral obesity, which is the dangerous form of obesity. Perirenal fat thickness evaluates obesity qualitatively and quantitatively. In the light of all this information, we aimed to reveal the relationship between perirenal adipose tissue thickness and nuclear grade in clear cell RCC. We aim to clarify the role of obesity in the development of RCC and to guide the literature on the effects of perirenal fat on tumorogenesis of RCC by demonstrating this relationship more clearly. Materials and Methods 156 patients who were operated for a kidney mass in our service and who met the inclusion criteria of our study and pathology results were compatible with ccRCC from patients were included. Age, gender, BMI, smoking history, known diseases and pre-operative CT images of included patients were obtained from the hospital electronic database. Perirenal fat thickness was measured on the transverse CT section from the level where the renal vein emerges from the kidney. Subcutaneous adipose tissue thickness was determined by measuring at the level of umbilicus just lateral to the rectus muscle. T stage and nuclear grades were obtained from the pathology reports of the patients, and current staging-grading systems were used. Results According to the results of the study, a positive correlation was found between posterior perirenal fat thickness and nuclear grade. (p=0.016) However, no relationship was found between BMI and nuclear grade.