İsmail Hakkı İzmirli ve felsefe
  1. Tez No: 74857
  2. Yazar: BAYRAM ALİ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
ÖZET“İsmail Hakkı İzmirli ve Felsefe”adını taşıyan bu çalışmada, İzmirli' nin İslâm felsefesine, İslâm filozoflarına, felsefî ekollere, felsefi kavram ve problemlere bakış açısını ortaya koymaya çalıştık. Tezimizin muhtevası; girişle birlikte üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Tanzimat ve Meşrûtiyet dönemindeki felsefi akımları, temsilcileri ve eserleri üzerinde durduk. Dönemin felsefi akımlarını, pozitivistler, materyalistler ve anti-materyalistler diye üç kısımda değerlendirdik. Ayrıca Tanzimat ve Meşrûtiyet döneminde mantık alanındaki çalışmalara da kısaca değindik. Birinci bölümde; İzmirli' nin kısaca hayatını özetledik. Onun her sahada verdiği eserlerin sadece isimlerini, basım yerlerini ve tarihlerini vermeye çalıştık. Ancak tezimizin sınırları içerisinde bulunduğundan, özellikle felsefî eserlerini tanıttık ve kısaca değerlendirmelerde bulunduk. İkinci bölümde; İzmirli İsmail Hakkı düşüncesinde İslâm filozoftan ve felsefî düşüncelerini inceledik, önemli İslâm filozoflarının hemen hemen tümü hakkında çalışmalar yapan İzmirli' nin fikirlerini değerlendirdik. Ayrıca onun felsefî kavramlar ve problemlere bakış açısını ortaya koymaya çalıştık. Bununla birlikte İzmirli' nin çağdaş felsefe ekollerine, İslâm felsefesi ekollerine ve tasavvuf felsefesi ekollerine bakış açısını belirlemeye gayret ettik. Üçüncü bölümde; çeşitli münevver ve ilim adamlarının, İzmirli' nin felsefî birikim ve kültürü hususundaki düşüncelerini değerlendirdik ve yer yer eleştirilerde bulunduk. Tezimiz, İzmirli ve felsefe ilişkisinin genel bir değerlendirmesi ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study titled“İsmail Hakkı İzmirli and Philosophy”, we tried to expose İzmirli' s point of view about the Islamic Philosophy, Muslim philosophers, philosophical schools, philosophical concepts and problems. The content of our thesis consists of three parts and a conclusion with the introduction. In the introduction section we concentrated on the philosophical currents, their representatives and their works during the period of Tanzimat and Meşrûtiyet. We evaluated the philosophical currents of that period in three parts as positivists, materialists and anti-materialists. In addition we shortly touched the studies in the field of logic during the period of Tanzimat and Meşrûtiyet In the first part we shortly summarized the life of İzmirli. We tried to give only the titles, printing places and dates of the works which he wrote in each field. We especially made his philosophical works known and made short evaluations about them because they are in the boundaries of our thesis. In the second part we examined the Muslim philosophers and their philosophical views in İsmail Hakkı' s thought We evaluated the considerations of İsmail Hakkı, Who made studies almost on all leading Muslim philosophers. In addition we tried to expose his point of view about philosophical concepts and problems. And we also tired to determine İzmirli's point of view about the contemporary philosophical schools, the schools of Islamic philosophy and the schools of mystical philosophy. In the third part we evaluated the considerations of various scholars and scientists about izmirli' s philosophical accumulation and culture and we made criticisms from time to time. Our thesis results in a general evaluation of the relation between İzmirli and philosophy.