İsmail Hakkı İzmirli'nin kelam ilmine katkıları
The contribution of İsmail Hakki İzmirli to scientific Islamic teology
- Tez No: 207537
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHİT MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Osmanlının son dönemi ile cumhuriyet döneminin ilim adamı ve düşünürlerinin en önemlilerinden birisi, hiç kuşkusuz İsmail Hakkı İzmirli'dir. İzmirli'nin 1868'de başlayıp 1 Şubat 1946'da Ankara'da sona eren yetmişsekiz yıllık hayat serüveninin en belirleyici niteliği ilim heyecanıdır. İzmirli'deki bu ilim heyecanı onu çok geniş bilgi alanlarında uzmanlaştırmış bir takım bilim dallarında kuruculuk yapmasına sebep olmuş, yine bir takım bilim alanlarında da kendini yenilikler yapmaya sevketmiştir. İzmirli, Yeni İlm-i Kelam adlı eseri ve aynı konuda çıkan birçok makalesiyle kelamın yenilenmesi için büyük gayret sarf etmiştir. İzmirli'ye göre asrın ihtiyaçlarına cevap verecek ve mevcut felsefeye denk bir kelamın yazılması gerekmektedir. O'na göre İslam'ın ana savunucusu olan kelam ilminde bu yeniliğin yapılmadığı takdirde İslam dininin ilmi çevrelere yayılması zorlaşmakta, nitekim son asırlarda bunun ihmal edilmesi, fıtri ve makul bir din olan İslam'ın nüfuz gücünün zayıflamasına yol açmaktadır. İzmirli'nin felsefe ile kelamı birleştirme çabasından anlaşılmalıdır ki, o, felsefesiz kelamın yapılamayacağına inanmıştır. Bu amaçla kaleme aldığı kelam eserlerinde Batılı filozofların görüşlerinden alıntılar yapmış İslam kelamı ile batı felsefesinin müspet fikirlerini ve metotlarını uzlaştırma yoluna gitmiştir. 80 Tezimizde İsmail Hakkı İzmirli'nin hayatıyla birlikte onun ilmi çalışmaları incelenmiş, ilim dünyasındaki yeri ve önemi hakkında bilgiler verilmiştir. Bununla birlikte kelam ilminin teşekkülünden itibaren yaşadığı değişim süreci ile yeni ilmi kelama duyulan ihtiyaç ve yeni bir kelam ilmi arayışları üzerinde durulmuş olup İsmail Hakkı İzmirli'nin bu sürece katkıları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important one of the philosophers and the scientists of the last period of the Ottoman Empire and Republic Period is definitely İsmail Hakkı İzmirli. İzmirli?s the most determining characteristic of his 78 years of life adventure starting in 1868 and ending on 1 February in 1946 in Ankara is his science enthusiasm. This enthusiasm of science of İzmirli made him to be an expert in a very large information fields and caused him to be the founder of a set of science branches and again motivated him to renew himself in a set of sciences. İzmirli made a big effort to renew Islamic theology by his work called Yeni İlm-i Kelam and many articles including the same topic. According to İzmirli an Islamic theology which meets the need of the time and is eguivalent to the existing philosophy should be written. According to him unless making an innovation in the science of Islamic theology which is the main defender of Islam it gets difficult to extend Islam religion to the scientific environment. As a matter of fact by neglecting this in the last centuries, it causes the decrease in the authority power of Islam which is an inborn a rational religion. İt is to be understood from İzmirli?s effort to join the philosophy and Islamic theology that he believed Islamic theology coult not be made without philosophy. In his works of Islamic theology which he wrote in this purpose he 82 guote from the opinion of the westerner philosophers and accompanied the Islamic theolgy and positive ideas and methods of western philosophy.