İzmirli İsmail Hakkı'nın felsefe ve kelâmı birleştirme çabaları
Izmirli İsmail Hakkı's efforts to combine philosophy andtheology
- Tez No: 983315
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YURDAGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İzmirli İsmail Hakkı (1868-1946) Osmanlı Devleti'nin sonu ile Cumhuriyet'in ilk döneminde yaşamış, İslâmî ilimlerin birçok alanında eserler kaleme almış, ele alıp incelediği dinî konularda rasyonel ve eleştirel bakış açısına sahip çok yönlü bir âlimdir. Kelâm ilmini, yaşadığı dönemin ilmî ihtiyaçlarına cevap verme konusunda yetersiz bulmuş, bu ilmin usûl, yöntem ve muhtevâ açısından günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde yeniden düzenlenmesini gerekli görmüştür. İzmirli, Osmanlılar'ın son döneminde yaşanan oldukça karışık ve problemli bir ortamda, başta kelâm ilmi olmak üzere, İslâm düşünce anlayışının yeniden canlanması için büyük çaba göstermiştir. Batı'da meydana gelen ve hızla yayılan bilimsel ve teknik gelişmeleri yakından takip etmiş, inşâ etmeyi ve yazmayı hedeflediği Yeni İlm-i Kelâm'ı bu gelişmeler ışığında oluşturmak istemiştir. Batı'da ortaya çıkan ve İslâm inanç sistemini tehdit eden zararlı düşünce ve akımlarla da mücadele eden İzmirli, bu akımların yanlış düşüncelerini, yine onların delillerini kullanarak çürütmüştür. İslâm düşüncesi ve Batı felsefesinin birbirini tamamladığını düşünen İzmirli İsmail Hakkı, çağın problemlerine bu iki sistemi birleştirerek çözüm arama çabası içinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
İzmirli İsmail Hakkı (1868-1946) lived during the end of the Ottoman Empireand the early period of the Republic, wrote works in many fields of Islamic sciences, and was a versatile scholar with a rational and critical perspective. He found the science of theology inadequate to meet the scientific needs of the period he lived in, and deemed it necessary to reorganize this science in terms of method, method and content to meet the needs of the day. In the chaotic and problematic environment of the last period of the Ottomans, he made gread efforts to revive the Islamic understanding of thought, especially the science of theology. He followed the scientific and technical developments that were rapidly spreading in the West and wanted to create the New Science of theology that he aimed for in the light of these developments. İzmirli, who also fought against the harmful thoughts and movements that emerged in the West and threatened the Islamic belief system, refuted their wrong ideas by using their evidence. İzmirli İsmail Hakkı, who thought that Islamic thought and Western philosophy complemented each other, tried to find solutionsto the problems of the age by combining