El-Mizzi'nin hadis ilmindeki yeri
Mızzı's place in hadith science
  1. Tez No: 74858
  2. Yazar: ERDOĞAN KÖYCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
149 ÖZET Araştırmamızın,Giriş Bölümününde:Mizzî'yi, daha iyi tanıyabilmek için,Nesebi, Doğumu,Âilesi, Yaşadığı Belde,İlim Tahsiline Başlayışı,İlim Tahsili İçin Yaptığı Yolculuklar,Hocaları,Hocalarından Dinlediği Eserler,Medrese Hocalığı,Talebeleri, Mezhebi, Vefatı ve Eserlerini,Mizzî'nin,hangi şartlar altında yaşadığını,daha iyi anlayabilmek için,Devrindeki devlet erkânını ve o devirde yaygın olan itikâdî görüşleri ve Alimlerle rnünâsebetlerini,tesbîte çalıştık. I.Bölümde:Mizzî'nin,Tehzîbu'l-Kemâl'ini yazmaya karar vermesi,Tehzîbu'l- Kemâl'e İlave Ettiği Eserler,Makdisînin ve Muhaddislerden Bazılarının Vehimleri, Tehzîbu'l-Kemâl'inde kullandığı tabir ve metodları tanıtmaya çalıştık.Tehzîbu'l- Kemâl'in Kaynakları,Mizzî'nin,Tehzibu'l-kemal'inin,kendi devrinde ve daha sonraki devirlerde yaşayan âlimler tarafindan,nasıl hüsnü kabul görüp onun üzerine,Tehzîb, Muhtasar,Şerh türü eserler yazıldığını isbat açısından,Tehzibu'l-Kemâl üzerine yapılan çalışmaları,ele aldık. Tehzîbu'l-Kemâl Üzerine Yapılan Çalışmalar konulan ele aldık.Bu bölümde genelde bilgileri verip,misâllerini dipnotlarda gösterdik. II.Bölümde:Mizzî'nin, Hadîs Usûlüne ve Hadîs İlimlerine kazandırdığı faydalan öğrenmek ve bu ilim dalında çalışanlara bunları tanıtmak amacıyla Tehzîbu'l-Kemâl fî Esmâi'r-Rical' inden yararlanarak,Hadîs İlmi'ndeki Yeri'ni,tesbît etmeye çalıştık.Tehzîbu'l-Kemâl'inden hareketle onun takdîr ettiğimiz yönlerini tesbit ettik.Mizzî'ye Tehzîbu'l-Kemâl'i açısından Yöneltilen Tenkitlere yer verdik. Genel Değerlendirme Bölümünde ise,Tezimizi,genel olarak özetlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
148 ABSTRACT KOYCU Erdoğan Mızzı's Place in Hadıth Science Ph. D. Dissertation, Adviser: Prof.Dr.Mehmet HATİPOĞLU Our study consists of three chapters. The introduction chapter,Concerns Mizz's Life,He was born in Haleb and lived Mizze He had his education Mekke,Medıne,Mısır,Kudus,İskenderiye etc.He was given lessons as master in Damascus.He died in Mizze at 742/1341This chapter I've tackled Mızzı's descendants, birth, families, growth,Iifecity,to begin request's Hadith, Mini's hodja's, Mizzi's hodja in Dâru'1-Hadîsi'l- Eşrefiyye,Mızzı's Students,his sect and his dead and his works.Mizzi's connection with statesman and Argues conviction and in his century,Mizzi's connection with scholars and Jurispuridence-Belief s disputes in his century. The First Chapter,I've tackled Mızzı's Tehzıbu'l-Kamal wrote cause's. Mizzi added works for Abdulğani Makdisî's El-Kemâl fi Esma'ir-Ricâl.Makdısı and some scholars' s mistake' s.Ma'nfatu'n-Nebı and Manfetu'r-Rıcal's place in Tehzıbu'1-Kamal.Mızzı's Methods in Tahzıbu'l-Kamal,Our establish m Mizz's Tahzıbu'l-Kamal and Tahzıbu'l-Kemal's sources ( Ez-Zahabı's Tazhıbu't-Tazhıb and Al-Kaşıf,Moğoltay b.Kılıc's Ikmal,Ebû'l-Mehasın El-Huseynı's ikmâl, Ibn Hacar's Tahzıbu't-Tahzıb and Tahzıbu'l-Kamal's commentary. The second chapterj've tackled Mızzı's Place in Hadith Science. I've tackled Scholars and our appreciations for MizziJ've tackled Scholars' s criticism and our crıctıcısm for Mizzi. The Result chapter I've tackled put the use on Mızzı's Tahzıbu'l-Kamal.