İlkokula geçiş sürecinde öğrencilerin bazı üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' views on the development of some higher level thinking skills of students in the transition process to primary school
  1. Tez No: 748588
  2. Yazar: FULDEN FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada ilkokul öğretmenlerinin okul öncesi eğitimden ilkokula geçiş aşamasında öğrencilerin üst düşünme becerilerinin geliştirilmesine ilişkin görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Araştırmaya 7 ilkokul öğretmeni katılım sağlamıştır. Nitel yöntemin kullanıldığı bu araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışmasından yararlanılmıştır. Araştırmada veriler nitel veri toplama yöntemlerinden odak grup görüşme ile elde edilmiştir. Toplanan veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiş olup verilerin analizinde MAXQDA 2020 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ilkokul öğretmenleri sınıf içerisinde yaratıcılığı yeni fikir ve ürünler ortaya koyma olarak tanımlamıştır. Öğretmenlerin görüşlerine göre okul öncesi eğitimi alan çocukların ilkokula hazır oldukları ve bu hazır olma durumunun çocukların gelişim özelliklerine göre farklılık gösterebileceği sonuçları elde edilmiştir. Öğrencilere okul öncesi öğretmenleri tarafından yanlış becerilerin kazandırılması ilkokula geçiş sürecini olumsuz etkilediği ve bu aşamada öğrencileri sürece katarak problem çözme becerisinin kazandırılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. İlkokul öğretmenlerinin görüşlerine göre geçiş aşamasında karar verme becerisi geliştirilirken öğrencileri sürece dahil etme; alınan kararın benimsenmesini ve öğrencilerin uygulama boyutunda istekli davranmasını olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to get the opinions of primary school teachers on the development of meta-thinking skills of students during the transition from pre-school to primary school. 7 primary school teachers participated in the research. In this study, in which the qualitative method was used, case study, one of the qualitative research designs, was used. The data in the research were obtained by focus group interview, one of the qualitative data collection methods. The collected data were analyzed with the content analysis technique and the MAXQDA 2020 package program was used in the analysis of the data. According to the results of the research, primary school teachers defined creativity as putting forth new ideas and products in the classroom. According to the opinions of the teachers, it was concluded that the children who received pre-school education were ready for primary school and that this readiness could differ according to the developmental characteristics of the children. It has been concluded that the acquisition of wrong skills by preschool teachers affects the transition process to primary school negatively and problem solving skills can be gained by involving students in the process at this stage. including students in the process while developing decision-making skills in the transition phase, according to the views of primary school teachers; It positively affects the adoption of the decision taken and the willingness of the students in the implementation dimension.