Exploration of online teaching experiences and thoughts of primary school English language teachers during COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemisi sırasında ilkokul İngilizce öğretmenlerinin online öğretmenlik tecrübe ve düşüncelerinin keşfi
- Tez No: 841636
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İngilizcenin yabancı dil olarak çeşitli amaçlarla öğretimi dünya çapında yaygındır. Genç Öğrencilere İngilizce Öğretimi de İngilizce Öğretimi Alanında geçerli bir konudur. Küçük yaştaki öğrencilere İngilizce öğretimi, teknolojik cihazların gelişmesine rağmen uzun süredir yüz yüze geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır. Teknoloji kendini geliştirirken aynı zamanda ders içerisinde kullanılan materyaller de değişti. Bununla birlikte, Genç Öğrenenlere İngilizce öğretim yöntemi, bazı küçük değişikliklerle beraber benzer kalmıştır. COVID-19 salgını, dünyaya öngörülemeyen zorluklar getirerek hayatımızın çeşitli yönlerini alt üst etti. Etkilenen önemli alanlardan biri de eğitimdir. Okulların güvenliği sağlamak için fiziksel etkileşimlerini geçici olarak kapatmasıyla, çevrimiçi eğitime geçiş zorunlu hale geldi. Konular arasında bu geçişte özel dikkat gerektiren genç öğrenciler için İngilizce dil öğrenimidir. Genç öğrencilere çevrimiçi İngilizce öğretmenin önemi, bu zor zamanlarda hiç bu kadar belirgin olmamıştı. Eğitimciler olarak, özellikle genç öğrencilere İngilizce öğretmek söz konusu olduğunda, kendimizi dil öğretimi alanında kritik bir kavşakta buluyoruz. COVID-19 salgını, eğitim ortamını yeniden şekillendirerek çevrimiçi öğrenmeye hızlı bir geçişe yol açtı. Bizim bakış açımızdan, bu geçiş, genç öğrencilere çevrimiçi İngilizce öğretmenin vazgeçilmez rolünün altını çizerek, yolculuğu hem zorluklarla hem de dikkate değer fırsatlarla besledi. Görüşmeler ışığında toplanan veriyle birlikte, bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin COVID-19 salgını sırasında genç öğrencilere çevrimiçi İngilizce öğretirken deneyimlerini ve düşüncelerini araştırmak için yapılmıştır. Çalışma, Akdeniz bölgesindeki bulunan büyükşehirlerden birinin 5 merkez ilçesinde COVID-19 pandemisi döneminde ilkokul öğrencilerine Online İngilizce öğreten yabancı dil olarak İngilizce öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, İngilizce öğretmenlerine yarı yapılandırılmış görüşme uygulanarak toplanmıştır. Araştırmanın katılımcılarına ulaşmak için amaçlı örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Görüşmede COVID-19 pandemisi sürecinde çevrimiçi eğitimle ilgili deneyim ve düşüncelerine ilişkin 5 ana ve 14 alt soruya yer verilmiştir. Araştırmaya 18 öğretmen katılmıştır. Görüşmeler 15 ila 30 dakika arasında sürmüştür. Her görüşme, katılımcıların seçimine göre Türkçe veya İngilizce olarak yapılmıştır. Görüşmeler kayıt altına alınarak yazılı hale getirilmiştir. Araştırmacı görüşmeleri inceleyerek ve görüşme metinlerinden temalar oluşturmuştur. Alan dışından nitel analiz konusunda deneyimli başka bir araştırmacı da görüşmelerden temalar oluşturmuştur. Temalar birlikte incelendikten sonra nitel verilerin son hallerine karar verilmiştir. Literatürde genç öğrencilerin derslerinde teknolojik cihazları kullanmaya istekli olarak kabul edildiği belirtilmiş olsa da araştırma, genç öğrencilerin akranları, öğretmenleri ile sosyal etkileşime ve teneffüs aralarında fiziksel harekete de ihtiyaç duyabileceği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Teaching English as a foreign language (TEFL) is something common around the world for various purposes. Teaching English to Young Learners (YLs) is also a valid topic in TEFL. Teaching English to young learners for long time has been done through traditional way which is face-to-face even though the improvement of the technological devices. Materials have been changing at the same time as technology improved itself. However English teaching method to YLs has stayed similar with some minor changes. The COVID-19 pandemic has brought unpredicted challenges to the world, disrupting various aspects of our lives. One significant area that has been affected is education. With schools temporarily closing their physical interaction to ensure safety, the shift towards online education has become essential. Among the subjects the subjects that require special attention in this transition is English language learning for young learners. The importance of teaching English to YLs online has never been more evident than in these trying times. As educators, we find ourselves at a critical juncture in the field of language instruction, especially when it comes to teaching English to young learners. The COVID-19 pandemic has reshaped the landscape of education, prompting a rapid shift towards online learning. From our vantage point, this transition has underscored the indispensable role of teaching English to young learners online, infusing the journey with both challenges and remarkable opportunities. In the light of the data that was gathered by interviews, this study was conducted to search what are the English language teachers experiences and thoughts while teaching English to young learners online during COVID-19 pandemic. The study was carried out with the English language teachers as a foreign language who taught English Online to primary school students during COVID-19 pandemic in Antalya city. Data were collected by applying a semi-structured interview to English teachers. Purposeful sampling and snowball sampling methods were used to reach the participants of the study. There were 5 main and 14 sub-questions in the interview related to their experiences and thoughts about online education during COVID-19 pandemic. 18 participants attended the research. Interviews took between 15 to 30 minutes. Each interview was done in Turkish or in English according to the participants choice. Interviews were recorded and turned into written form. The researcher studied the interviews and created themes out of the interview texts. Another researcher outside the field who is experienced with qualitative analysis prepared themes out of the interviews. After studying the themes together, final versions of the qualitative data were decided. Although it was stated in the literature that YLs are accepted as eager to use technological devices in their lessons, the research concluded that YLs may also need social interaction with their peers, teachers, and physical movement between their breaks. Even though YLs like to use technology in their lessons they do not choose online teaching over face-to-face, as online teaching cannot provide the required elements to YLs.