Effects of early microwave curing on physical and mechanical properties of slag based geopolymer mortars
Erken mikrodalga kürlemesinin cüruf bazlı geopolimer harçların fiziksel ve mekaniksel özellikleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 748626
  2. Yazar: AHMET TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, erken mikrodalga kürlemenin cüruf (YFC) bazlı geopolimer harçların fiziksel ve mekanik özellikleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Mikrodalga kürleme uygulamalarının cüruf bazlı geopolimerler üzerindeki hızlı mukavemet arttırma etkisi, onarım da dahil olmak üzere inşaat uygulamalarında kullanışlı olmalarını vaat etmektedir. Bununla birlikte, mikrodalga kürlemesinin iki ana parametresi geopolimerlerin mekanik özelliklerini oldukça etkiler: enerji seviyesi ve kürleme süresi. Bu nedenle, hazırlanan örnekler, dökümden 1 gün sonra kalıptan çıkarıldıktan hemen sonra 10-15-30-60 dakika gibi farklı kürleme süresi ile çeşitli mikrodalga enerji seviyelerine (300W-450W-800W) maruz bırakıldı. İlk olarak, işlenebilirlik ve yoğunluk gibi taze özellikler taze durumda gerçekleştirildi. Hem kürlenen hem de kürlenmeyen numuneler, basınç dayanım testi gününe kadar laboratuvar koşullarında tutulmuştur. Ayrıca, SEM ve EDS analizleri de seçilen örneklerde gerçekleştirilmiştir, çünkü mikrodalga enerjisi ve/veya kürleme süresi geopolimerin kimyasal ve fiziksel özelliklerini etkileyebilir. Özellikle 60 dakika boyunca 300W mikrodalga radyasyonu gibi daha uzun kürleme süresi ile erken aşamalarda numunelerin mukavemetlerinin çok büyük ölçüde arttığı bulunmuştur. Ayrıca, görece bu örneklerde neredeyse hiçbir renk değişikliği gözlenmemiştir. Her ne kadar 800W kürleme, 15 dakika kadar çok kısa bir süre içinde dayanımı 1 günde 8 kat artırsa da 28 günlük basınç mukavemeti sonuçları 800W enerjinin zararlı olduğunu ve uygulanabilir olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of early microwave curing on the physical and mechanical properties of slag (GGBS) based geopolymer mortars. Rapid strength boosting effect of microwave curing applications on slag based geopolymers promise them to be useful on construction applications including repairing. However, there are two main parameters of microwave curing highly influence the mechanical characteristics of geopolymers: energy level and curing duration. Therefore, prepared specimens were exposed various microwave energy levels (300W-450W-800W) with different curing duration such as 10-15-30-60 minutes just after demolding from molds after 1 day from casting. Firstly, fresh properties such as workability and density were performed at fresh state. Both cured and uncured specimens were kept in laboratory conditions until the day of compressive strength testing. Furthermore, SEM and EDS analyses were also performed on selected specimens since microwave energy and/or curing duration may affect the chemical and physical properties of geopolymer. It was found that strengths of specimens were exposed to microwave curing increased enormously at early stages especially with longer time of curing such as 300W microwave radiation for 60 minutes. Also, there is almost no color change was relatively observed on these specimens. Although 800W curing increased the strength by 8 times in 1 day even in a very short time as much as 15 minutes, 28 days compressive strength results indicate that 800W energy resulted deleterious and is not applicable.