A family's changing grieving process during family therapy
Ailenin aile terapisi sürecinde değişen yas süreci
- Tez No: 748627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, bir ailenin yas sürecindeki bileşenleri ve ortaya çıkan temaların ilermesini inceleyen bir vaka analizidir. Aile, bir babadan ve iki ergen kızdan oluşmaktadır. Sistemik teori terapötik duruş olarak belirlenmiştir ve terapi sürecinde Duygu Odaklı Aile Terapisi, Yapısal Aile Teorisi, Bowen Aile Sistemi Teorisi teknikleri kullanılmıştır. Seçilen seanslarda bazı kriterler bulunmaktadır. Bunlar: (1) bütün aile üyelerinin seansa katılması, (2) vefat eden kişi ya da yas hakkında konuşmak. Seçilen seans sayısı ondur. Pandemi sebebiyle seanslar Zoom kullanılarak yapılmıştır. Temaları ve temalardaki ilerlemeyi bulmak için Tema analizi yöntem olarak uygulanmıştır. Araştırma, 114 betimleyici tema, 22 ikinci sıra tema, 7 üçüncü sıra tema ve 2 tane ana tema bulmuştur (iç içe geçmiş ilişkiler ve duyguların süreci), ve en az bir nesne için beş defa tekrar eden 9 ikinci sıra tema bulunmuştur. Sonuçlar var olan literatür üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a case study that investigated the constituents of the grieving process of a family and the progression of the themes of grieving process. This family includes a father and two adolescent daughters. This therapeutic approach was based on systemic theory, the techniques of Emotional Focused Family Therapy, Structural Family Therapy and Bowen Family Systems Therapy were applied during the therapy process. The criteria for the chosen sessions are: (1) all family members must attend the session, (2) they must talk about the loss or deceased family member. Total number of chosen sessions are 10. Because of the pandemic, the sessions were made online (via Zoom). Theme analysis is carried out to find the themes and the progression of those themes. The research found 114 descriptive themes, 23 second-order themes, seven third-order themes and two core themes (enmeshed relationship and process of emotions), and nine of 23 second order themes repeated at least five time for at least one object. Not all of them showed forward movement. Results are discussed in the light of existing literature.