Akhunların bir alt kolu olarak Alkan Hunları
The Alkhan Huns as a sub-group of the White Huns
- Tez No: 748654
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Hunlar, Sakalarla birlikte Türk tarihinde bildiğimiz en eski ve en büyük halklardan ve dolayısıyla en büyük etnoslardan biridir. Hunların tarihi iki bölümden oluşmaktadır, ilki Hunların klasik çağı diyebileceğimiz ve milattan öncesine tarihlenen dönem, ikincisi ise Hunların Türkistan coğrafyasındaki tarihidir. Bu çalışmada ele alınan konu, Türkistan Hunlarının ve Akhunların bir kolu olan Alkan Hunlarıdır. Çalışmada ilk olarak Hunların kökeni, kronolojik tartışmalara girilmeden yeniden ele alınmıştır. Sonrasındaki iki bölümde Alkan Hunlarının dışındaki Hun halkları ile 4. ve 5. yüzyıllarda Türkistan'da gelişen olaylar ve Alkan Hunlarının ortaya çıkışı değerlendirilmiştir. Bir sonraki bölüm ise bütünüyle Alkan Hunlarına ve onlarla ilişkili diğer yapılara ayrılmıştır. Son bölümde ise Alkan Hunlarının yazıtları ve Alkan Hunlarına ait sikkelerde karşılaştığımız ifadeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Huns are one of the oldest and greatest peoples and therefore largest hyper-ethnos in the Turkic history beside the Sakas. Their history consists of two parts, the first of these is the period which we could call the classical period of Huns and is attributed to a time before Christ. And the second one is the history of Huns in the Turkestan region. The subject handled in this study is the Alkhan Huns that is a branch of the Turkestan Huns and White Huns. Firstly in this study the origin of Huns is rehandled without entering into chronological discussions. In the following two chapters the Huns apart from Alkhan Huns and the incidents occuring in Turkestan in the 4. and 5. centuries and the appearance of the Alkhan Huns are evaluated. And the next chapter is demarcated completely with the Alkhan Huns and the entities relevant to them. In the last chapter the inscriptions of Alkhan Huns and the scripts lying on their coinage are presented.