Assessment of monetary policy instruments of an emerging market economy under financial constraints
Bir gelişmekte olan ekonominin finansal kısıtlar altında para politikası araçlarının incelemesi
- Tez No: 748655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN EREM ATEŞAĞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
elişmekte olan ekonomiler, genellikle küçük ve açık ekonomiler, dışsal şoklara maruz kalabilirler. Bu tür gelişemelere karşı tipik olarak para ve maliye politikalarında düzenleme yaparlar. Son yıllarda ise bu politikalara ilave olarak giderek makroihtiyati politikalara da yer vermektedirler. Bu çalışmada öncelikle içerisinde bankalar ve dış borçlanma olan bir gelişmekte olan ekonomi modeli geliştirdik ve bu modeli Türkiye ekonomisinin son iki on yılını temsil edecek şekilde kalibre ettik. Modelin içerisinde dış borçlanmanın faiz oranına, ihracat talebine, toplam üretim faktörlerine, ülke içi toplam talebe, ve de işgücü arzına şoklar verdik; bu şokları karşılamak üzere ülkedeki politika yapıcıların uygulayabileceği politikaların etkinliklerini Türkiye ekonomisini örnek olarak kullanarak analiz ettik. Türkiye'de makroihtiyati politikalar 2010'ların başında kullanılmaya başlandı ve 2022 itibariyle artan bir yoğunlukta kullanılmaya devam ediyor. Bununla birlikte, makroihtiyati politikaların kullanım şekli itibariyle, şoklara önlem değil tepki olarak kullanımı, istenenden farklı sonuçlar doğurabileceğini de gözlemledik. Sonrasında bu şokları ve politikaları COVID19 dönemini analiz etmekte kullandık, COVID19 politikalarının ayrı ayrı ve birlikte gelen şokları karşılamakta ne kadar etkili olduğunu inceledik.
Özet (Çeviri)
merging market economies, often small open economies, are subject to shocks from foreign developments. In response to these developments, they may use the typical monetary and fiscal policies, and increasingly they also employ macroprudential policies. In this study, we first start with building a model of an emerging market economy with Banks and foreign borrowing, and calibrate this model to the Turkish economy in the last two decades. We incorporate shocks to foreign interest rates, foreign demand for local goods, total factor of production, domestic demand, and labor supply. Then, we investigated the effects of these monetary and macroprudential policies in response to shocks, and analyzed them using the Turkish economy. Macroprudential policies have been employed in Turkey starting from early 2010's and are increasingly in use as of 2022. On the other hand, we observe that the way they are used, often as a response rather than precautionary, can lead to unintended consequences. We also analyze the COVID19 episode using these monetary and macroprudential policies. Looking at the shocks to the economy, both serially and simultaneously, we analyzed the combined effect of these shocks and effectiveness of the policies to counter them.