Products of parafree lie algebras and parafree X-by-Y lie algebras
Paraserbest lie cebirlerinin çarpimlari ve paraserbest X-by-Y lie cebirleri
  1. Tez No: 748665
  2. Yazar: ELİF BEŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
P karakteristiği sıfır olan bir k halkası üzerinde tanımlı bir Lie cebiri ve A boştan farklı bir küme olsun. Eğer P rezidülü nilpotent ve A tarafından üretilen bir serbest Lie cebiri ile aynı alt merkezi diziye sahip ise P ye A üzerinde paraserbest Lie cebiri denir. Bu tezde paraserbest Lie cebirlerinin çözülebilir, nilpotent, abelyen ve metabelyen çarpımları incelenmiş ve bu çarpımların bazı özellikleri ele alınmıştır.Paraserbest Lie cebirlerinin metabelyen çarpımının verbal alt cebirlerle olan ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca paraserbest merkezi-by-metabelyen Lie cebirleri araştırılmış ve bu cebirin alt merkezi serisinin ikinci terimi ile olan bölüm cebirinin paraserbest metabelyen olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Let P be a Lie algebra over a ring k of characteristic zero and A be a nonempty set. The Lie algebra P is called parafree over a set A, if P is residually nilpotent and has the same lower central sequence as a free Lie algebra genereted by the set A. In this thesis, solvable, nilpotent, abelian and metabelian products of parafree Lie algebras are examined and some properties of these products are discussed. The relation of metabelian product of parafree Lie algebras with verbal subalgebras is investigated. Moreover, parafree center-by-metabelian Lie algebras have been investigated and it has been shown that the quotient algebra with the second term of the lower central series of this algebra is parafree metabelian