Elit kürekçilerde tek ve çift kürek branşlarına göre kuvvet değerlendirmesi
Strength evaluation of elite rowers according to sculling and sweep OARS rowing branches
  1. Tez No: 748680
  2. Yazar: FATİH SANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kürek sporcularının kürek çekme esnasında ürettikleri kol ve bacak kuvvetlerinin tek ve çift kürek branşlarına göre incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Araştırmaya en az 5 yıl ve üzerinde 18-26 yaş arasında 10 çift kürekçi (yaş;21,70±3,30 yıl, boy; 184,20±6,11 cm., vücut ağırlığı; 75,28±6,78 kg., vücut kitle indeksi; 22,09±1,88 kg./m2) ve 21 tek kürekçi (yaş;20,95±2,50 yıl, boy; 190,19±5,71 cm., vücut ağırlığı; 88,31±8,83 kg., vücut kitle indeksi; 24,45±2,53 kg./m2) toplamda 31 lisanslı elit düzeyde kürek sporcusu gönüllü katılmıştır. Kürek çekiş esnasındaki eller ve ayaklarda üretilen kuvvetin tespiti için Oartec kürek simülasyon aleti üzerinde 500 metre mesafede çift kürek ve tek kürek simülasyonunda iki ayrı teste tabi tutulmuştur. Test esnasında bacak itme ve kol çekme kuvvetlerinin belirlenmesi için kürek simülatörünün ayaklık tabanına ve ellere giyilen eldivenlere Tekscan (F-Scan, Grip Sensor, South Boston USA) ayak ve el sensörları yerleştirilmiş olup, değerlendirmesi için yazılımları kullanılmıştır. Bulgular: Uzmanlık branşlarına göre sporcuların; çift kürek ve tek kürek çekişi esnasında eller ve ayaklarında kuvvet uygulama süresi, ortalama kuvvet, maksimal bası, ortalama bası ile ayaklarda üretilen maksimal kuvvet açısından herhangi bir istatistiksel fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the arm and leg strengths produced by rowing athletes during rowing according to sculling and sweep oars rowing branches. Materials and methods: A total of 31 licensed voluntarily elite rowing athletes, 10 scullers (age; 21.70±3.30 years, height; 184.20±6.11 cm., body weight; 75.28±6.78 kg., body mass index; 22.09±1.88 kg./m2) and 21 sweep oar rowers (age;20.95±2.50 years, height; 190.19±5.71 cm., body weight) 88.31±8.83 kg., body mass index; 24.45±2.53 kg./m2) aged between 18-26 years, for at least 5 years and over, participated in the study. In order to determine the force produced in the hands and feet during rowing, the athletes were subjected to two separate tests in 500 meters Sculling and sweep oars rowing simulation on the Oartec rowing simulation tool. In order to determine the leg pushing and arm pulling forces during the test, Tekscan (F-Scan, Grip Sensor, South Boston USA) foot and hand sensors were placed on the soles of the footrest of the rowing simulator and the gloves worn on the hands holding the oar handle and their software was used for evaluation. Results: According to the branches of specialization of the athletes; During sculling and sweep oars rowing, no statistical difference was found in terms of force application time, average force, maximal pressure, average pressure and maximal force produced in the feet.