Elit kürekçilerle sedanterlerin antropometrik ölçümlerinin karşılaştırılması
The comparison of Elit rower? s with sedanters? anthropometric measurements
- Tez No: 247252
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmamızda, elit kürekçi ve sedanterlerin antropometrik ölçümlerini karşılaştırmak, elit kürekçilerin ve sedanterlerin antropometrik açıdan farklılıklarını ortaya koyup, elde edilen sonuçların bilimsel olarak sunulması amaçlanmıştır.Bu çalışmaya 16-18 yaş aralığında; Galatasaray Spor Kulübü'nde faaliyet gösteren ve aynı zamanda milli sporcu olan 18 kürekçi ve 18 sedanter olmak üzere 36 erkek birey gönüllü olarak katılmıştır.Araştırmamızda antropometrik ölçümlerden uzunluk, genişlik, çevre ve derialtı yağ ölçümleri yapılmıştır. Uzunluk ve çevre ölçümleri için mezura, derialtı yağ ölçümleri için skinfold kaliper aleti, çap ölçümleri için ise harpender kaliper aleti kullanılmıştırİstatistiksel analizler için ?SPSS for Windows? paket programı kullanılmıştır. İkili karşılaştırmalar ve normal dağılım göstermeyen değişkenler Mann-Whitney U Testi ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to introduce the differences of elite rowers pursuant to sedentary from anthropometric aspect and to present scientifically the anatomical changes to be occurred in sportsman related with rowers comparing with their anthropometric parameters in the elite rowers and sedentaries in this research.The total 36 individual in range of 16-18 years old man who consists of one group including 18 rowers also national sportsman activing in Galatasaray Sports Club and other group including 18 sedentaries took part in this study.Length, width, circumferences and subcutaneous fat measurements were made in the study. Tapeline for length and circumferences measurements, skinfold caliper instrument for subcutaneous measurements, and harpender caliper instrument for diameters measurements were used.The statistical analyses were made with SPSS for Windows program. Paired comparisons and variables not having normal distribution were calculated with Mann-Whitney U test.