Çanakkale ve çevresinden elde edilen lahana yaprak güvesi Plutella xylostella L. (Lepidoptera :Plutellidae) popülasyonlarının biyolojik özelliklerinin ve genetik çeşitliliğinin araştırılması
Investigation of the biological characteristics and genetic diversity of the cabbage leaf moth Plutella xylostella L. (Lepidoptera: Plutellidae) populations from Çanakkale and its surroundings
  1. Tez No: 748683
  2. Yazar: CEREN SARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Lahana yaprak güvesi, Plutella xylostella (L.) (Lepidoptera: Plutellidae), Brassicaceae familyasına ait bitkilerinin dünya çapında önemli bir zararlısıdır. GGE Biplot analizlerinde, P. xylostella için en uygun konukçu, karnabahar olarak belirlenmiştir. GRR ve R0 karnabaharda daha yüksek (106,25±27,56 ve 96,88±25,59 yavru/birey) kanolada (22,93±10,18 ve 15,76±6,79 yavru/birey) daha düşüktür. λ değeri ve r, kara lahanada (1,27±0,02 ve 0,24±0,02 gün) daha yüksek iken, beyaz lahana (1,13±0,01 ve 0,12±0,01 gün) ve kanolada (1,13±0,03 ve 0,12±0,02 gün) azalmıştır. En yüksek üreme oranı (mx) karnabaharda (18,47 adet) ve en düşük kara lahanadadır (3,05 adet). Laboratuvar koşullarında toplu olarak yetiştirilmesi için geliştirilen yapay diyetlerin karşılaştırılmasında, hiyerarşik küme analizinde elde edilen sonuçlara göre pupa ağırlığı, ergin ömür uzunluğu gibi bazı biyolojik özellikler için CS diyeti, kontrol ile benzer sonuçlar göstermiştir. Sonuçlar, bu çalışmada geliştirilen CS diyetinin, lahana yaprak güvesinin laboratuvar koşullarında kitle halinde üretilmesi için alternatif bir diyet formülasyonu olarak sunulabileceğini göstermiştir. Lahana yaprak güvesinin 11 farklı popülasyona ait 43 adet örneği 31 COI haplotipine ayrılmıştır. Lahana yaprak güvesi popülasyonlarının genetik çeşitlilik analizleri sonucunda ortalama haplotip çeşitliliği (Hd) 0,962, nükleotid çeşitliliği (π) ise %0,557 olarak belirlenmiştir. Nötralite testlerinde Tajima's D ve Fu' Fs testlerinde negatif değerler elde edilmiştir (Fu' Fs= -0,40, Tajima's D= -0,01). Ancak Tajima's D testi istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır (p>0,05). Lahana yaprak güvesi popülasyonları arasındaki Fst değerleri, 0 ile 0,631 arasında bir dağılım göstermiştir. Sonuçta, çalışmanın tamamı Türkiye'deki lahana yaprak güvesi popülasyonlarının morfolojisi, biyolojisi ve genetik çeşitliliği hakkında ayrıntılı bilgiler sağlamıştır. Ancak, zararlının yönetimi ve etkin mücadele yöntemlerinin geliştirilebilmesi için daha çok çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Cabbage leaf moth, Plutella xylostella (L.) (Lepidoptera: Plutellidae), is an important worldwide pest of plants belonging to the Brassicaceae family. In GGE Biplot analyzes, cauliflower was determined as the most suitable host for P. xylostella. GRR and R0 were the higher in cauliflower (106,25±27,56 and 96,88±25,59 offspring/individual) and less in canola (22,93±10,18 and 15,76±6,79 offspring/individual). λ value and r were higher in collard (1,27±0,02 and 0,24±0,02 days) while decreased in white cabbage (1,13±0,01 and 0,12±0,01 days) and canola (1,13±0,03 and 0,12±0,02 days). The highest reproduction rate (mx) is in cauliflower (18,47 units) and the lowest in collard (3,05 units). In comparison of artificial diets developed for mass rearing under laboratory conditions, CS diet showed similar results with control for some biological characteristics such as pupal weight and adult lifespan, according to the results obtained in hierarchical cluster analysis. The results indicated that the CS diet developed in this study could be offered as an alternative diet formulation for mass-producing diamondback moth under laboratory conditions. 43 specimens of the diamondback moth from 11 different populations were divided into 31 COI haplotypes. As a result of genetic diversity analysis of cabbage leaf moth populations, the average haplotype diversity (Hd) was determined as 0,962, and the nucleotide diversity (π) was determined as 0,557%. In neutrality tests, negative values were obtained in Tajima's D and Fu' Fs tests (Fu' Fs= -0,40, Tajima's D= -0,01). However, Tajima's D test was not found statistically significant (p>0,05). Fst values among cabbage leaf moth populations ranged from 0 to 0,631. In conclusion, the entire study provided detailed information on the morphology, biology and genetic diversity of cabbage leaf moth populations in Turkey. However, more work needs to be done for the management of the pest and the development of effective control methods.