Foothold selection for quadruped robots based on feasible ground reaction force sets
Dört bacaklı robotlar için uygulanabilir yer tepki kuvveti kümelerine dayalı adım konumu seçimi
- Tez No: 748682
- Danışmanlar: PROF. DR. ULUÇ SARANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bacaklı robotlar temel olarak sadece duruş fazında, ayakları yere değdiği zaman, yer reaksiyon kuvvetlerini kullanıp vücutta istenilen kuvvetleri üreterek hızlarını ve duruşlarını kontrol ederler. Ancak adım konumlarının seçimi, duruş fazında vücuda uygulanabilecek kuvvetlerin neler olabileceğini etkiler. Bu tez, duruş denetleyicilerinin robotun hızını ve durumunu daha etkin bir şekilde kontrol etmesine yardımcı olmak için sürtünme konisi, motor limitleri ve bacak geometrisini dikkate alarak adım konumlarını seçen yeni bir adım seçim çerçevesi sunmaktadır. Çerçevemizi, simülasyonda düzlemsel dört ayaklı bir robot üzerinde çeşitli başlangıç koşullarından durma senaryosunda değerlendiriyoruz ve onu adım konumu seçimi için yaygın olarak kullanılan Raibert'ın bulgusal yöntemi ile karşılaştırıyoruz. Çeşitli başlangıç koşullarından durma senaryosunda, yöntemimizi kullanarak dört bacaklı robotların istenen duruma daha hızlı yakınsadığını ve daha az enerji harcadığını, motorların ise tork limitlerinde daha az zaman harcadığını gösteriyoruz. Ayrıca, yöntemimiz, kuvvet çıkışı kapasitesi açısından duruş denetleyicilerine daha fazla esneklik sağlayan adım konumları seçerek, dört bacaklı robotları beklenmeyen bozulmalara karşı daha sağlam hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Legged robots mainly control their speed and posture only at the stance phase, when their feet touch the ground, by producing desired forces on the body using ground reaction forces. However, the selection of footholds affects the forces that can be put on the body during the stance phase. This thesis presents a new foothold selection framework that selects footholds considering the friction cone, motor limits, and leg geometry to help the stance controllers control the speed and posture of the robot more effectively. We evaluate our framework in the scenario of coming to a stop from a diverse set of initial conditions on a planar quadrupedal robot in simulation and compare it with the widely used Raibert's heuristic for foothold selection. Our experiments show that the planar quadruped robot converges to the desired state faster and spends less energy while the motors spend less time in their torque limits using our method. Furthermore, our method makes the quadrupeds more robust against unexpected disturbances by selecting footholds that give more flexibility to stance controllers in terms of force output capability.