Makarnalık buğday çeşitlerinde lipoksigenaz aktivitesinin genetik tanımlanması
Genetic characterization of lipoxygenase activitiy for durum wheat varieties
  1. Tez No: 748687
  2. Yazar: MEDİNE YURDUSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İrmik ve makarna üretimi için kullanılan makarnalık buğdayda (Triticum durum L.) temel kalite faktörleri arasında yüksek dane protein içeriği ve kalitesi ile irmik rengi bulunmaktadır. Makarnada sarı rengin ağarmasına sebep olan oksidatif enzimlerin başında lipoksigenazlar gelmektedir. Makarnalık buğday çeşitlerinin pigment içerikleri ve oksidatif enzim aktiviteleri genetik olarak kontrol edilmekle birlikte yetiştirme koşulları da bunları etkilemektedir. Bu nedenle irmik rengi yüksek fakat oksidatif enzim aktiviteleri düşük kararlı makarnalık buğday çeşitlerinin ıslahı ve yetiştirilmesi makarna endüstrisi için çok önemlidir. Bu çalışmada ülkemizde tescil edilmiş 56 adet makarnalık buğday çeşidi 7 farklı moleküler belirteç kullanılarak lipoksigenaz aktivitesini etkileyen genler bakımından tanımlanmıştır. Elde edilen moleküler verilere göre, makarnalık buğday çeşitleri lipoksigenaz aktivitelerine göre düşük, orta ve yüksek olarak haplotiplere ayrılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçların ülkemizde düşük lipoksigenaz aktivitesine sahip yeni çeşitlerin geliştirilmesi için yürütülecek ıslah çalışmalarına önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
High protein content and quality together with semolina color are utmost importance for durum wheat (Triticum durum L) used mainly for semolina and pasta production. Macaroni color is whitened by mainly lipoxygenases. Semolina color and oxidative enzymes are controlled genetically; however, environmental factors also somehow contribute to this criterion. For this reason, selection of macaroni genotypes with higher semolina color level and lower oxidative enzyme activities is utmost importance for macaroni industries. In this study, 56 durum wheat varieties registered in Turkey were genetically characterized by using 7 different molecular markers linked to lipoxygenase activity. Durum wheat cultivars were classified into three different haplotypes such as low, medium and high lipoxygenase activity, respectively. It is thought that these results can contribute to develop new durum wheat cultivars with lower lipoxygenase activity in Turkey.