The effect of attitudes towards women managers on work engagement and organizational commitment in Turkey
Türkiye'de kadın yöneticilere yönelik tutumların işe adanmışlık ve örgütsel bağlılığa etkisi
- Tez No: 748710
- Danışmanlar: DOÇ. BAŞAK UÇANOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın temel amacı, çalışanların kadın yöneticiye yönelik tutumlarının örgütsel bağlılık ve işe bağlılık üzerindeki etkisini araştırmaktır. Temel amacın yanı sıra, kadın yöneticiye yönelik tutumlar ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide işe adanmışlık düzenleyici etkisini ve toplumsal cinsiyet düzenleyici etkisini bulmak çalışmanın diğer amaçlarıdır. Amaca ulaşmak için kadın yöneticiye yönelik tutum ölçeği, işe bağlılık ölçeği ve örgütsel bağlılık ölçeği kullanılarak farklı şirket ve sektörlerden 193 katılımcıya ulaşılmıştır. Katılımcıların kişisel bilgilerini toplamak için ölçeklerin yanı sıra sosyodemografik form katılımcılarla paylaşılmıştır. Kadın yönetici cevaplarına yönelik tutumlar, katılımcıların örgütsel bağlılıkları ve işe bağlılıkları ile ilişkilendirilmiştir. Aynı zamanda işe adanmışlık aracı etkisi ve çalışanların cinsiyet düzenleyici etkisi incelenmiştir. Çalışma, kadınlara yönelik tüm tutumların örgütsel bağlılık boyutlarının çoğu ve işe bağlılık ile ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte, doğrusal regresyon analizi, işe adanmışlık aracı etkisinin yalnızca önemli ölçüde ilişkili örgütsel bağlılık boyutları ile kadın yöneticilere yönelik tutumlar arasında olduğunu ve aracılık etkisinin çoğunlukla kısmi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, moderatör aracılık eden regresyon ve moderatör analizi, cinsiyetin ilişkiler üzerinde herhangi bir moderatör etkisinin olmadığını göstermiştir. Çalışma, çalışanların kadın yöneticilere yönelik tutumları olumluysa, çalışanın cinsiyetinden bağımsız olarak çalışanların örgütsel bağlılık ve işe bağlılık değerlerinin de olumlu etkilendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to investigate the effect of employee attitudes toward women managers on both organizational commitment and work engagement on a sample of white-collar employees. In this relationship, work engagement is expected to function as a mediator between attitudes toward women managers (ATWOM) and organizational commitment, and gender is expected to moderate the effect of attitudes toward women managers and employee engagement. This study investigates the mediating and moderating mechanisms among the variables by using the attitudes toward women managers (ATWOM) (Aycan, 2012), work engagement (Schaufeli and Bakker, (2003) and organizational commitment scales (Allen and Mayer, 1990). The sample included 193 participants from different companies and sectors. In addition to the main variables, a sociodemographic data form was administered to collect demographic information. Attitudes toward women managers was found to significantly correlate with organizational commitment and work engagement. The mediation effect of work engagement was partially confirmed for the relationship between organizational commitment and attitudes toward women managers. Furthermore, mediated moderation and moderator analyses to test the moderation effect of gender did not reveal any gender moderation effect on the relationships. The main conclusion drawn from the study is that employees' attitudes toward women managers significantly predicts employees' organizational commitment and work engagement regardless of the employee's gender.