A case study on irregular migration and protection systems: The liminality of Afghan women in Istanbul
Düzensiz göç ve koruma sistemlerine ilişkin bir vaka çalışması: İstanbul'daki Afgan kadınların eşikteliği
- Tez No: 748722
 - Danışmanlar: PROF. DR. PINAR UYAN SEMERCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'deki mülteci ve göçmenlerle ilgili literatürde yer alan, İstanbul'da yaşayan düzensiz göçmenler arasından Afgan kadınlarla yapılan çalışmalar oransal olarak daha az ilgi görmüş durumdadır. Bu çalışma, on beş Afgan göçmen kadınla yapılan görüşmeler aracılığıyla, kadınların Afganistan'dan yola çıktıktan sonra mevcut yaşamlarını nasıl gördüklerini, yaşadıkları zorlukları ve hayatta kalmak için kullandıkları stratejileri ve ayrıca gelecek algılarını araştırıyor. Bölgesel ve küresel olarak göçmenler üzerine yapılan araştırmaları dikkate alarak genellikle tüm katılımcıların farklı düzeylerde, güçlü bir Darice terim olan bisarneveshti ('belirlenmiş bir kaderin olmaması') olarak ifade edilen bir“eşiktelik”durumunu deneyimlediğini ortaya koymaktadır. Yasal statülerinin olmamasından kaynaklanan temel belirsizlik durumu, daha fazla belirsizlik kaynağı yaratır: sosyal ve ekonomik yapılardan dışlanma, aşırı umutsuzluk ve depresyonla sonuçlanır. Ancak paradoksal olarak, umutsuzlukları karşısında umutlu kalırlar.
Özet (Çeviri)
Among the irregular migrants living in Istanbul, undocumented Afghan women have received disproportionately little attention in the literature on refugees and migrants in Turkey. Through interviews with fifteen such women, this study explores how they see their current lives following the journey from Afghanistan, the challenges experienced, and the strategies used to survive, as well as their conception of the future. Taking into account other research on migrants regionally and globally, the study finds that all the participants have experienced, to a greater or lesser degree, a state of 'liminality', often expressed in the strong Dari term of bisarneveshti ('having no assigned destiny'). The fundamental uncertainty resulting from their lack of legal status generates further sources of uncertainty: exclusion from social and economic structures results in extreme hopelessness and depression. Paradoxically, though, they remain hopeful in the face of their hopelessness.