Okul öncesi öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğinin imajına ilişkin görüşleri ile mesleki motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers views about image of the teaching profession and their professional motivation
  1. Tez No: 748741
  2. Yazar: HİLAL KUNDAKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TAŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Araştırmanın temel amacı okul öncesi öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğinin imajına ilişkin bakış açıları ve mesleki motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma ilişkisel tarama türünde bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Erzurum ilinde görev yapan 226 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öğretmenlik Mesleği İmaj Ölçeği”ve“Öğretmen Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki imaja ilişkin görüşleri yaş ve kıdem değişkenlerine göre farklılık göstermemektedir. Okul türü değişkenine göre ise yalnızca medya alt boyutunda devlet okulunda çalışan öğretmenler lehine farklılık göstermiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki motivasyonlarına ilişkin görüşleri de yaş, kıdem ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Sonuçlar: Araştırmada elde edilen bulgulara göre okul öncesi öğretmenlerinin mesleki imaj ve mesleki motivasyona ilişkin genel olarak olumlu görüş belirttikleri ve mesleki motivasyon ile mesleki imaj arasında anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of the study is to examine the relationship between preschool teachers' perspectives on the image of the teaching profession and their professional motivations. Method: The research is a relational survey type study. The sample of the study consists of 226 preschool teachers working in Erzurum.“Teaching Profession Image Scale”and“Teacher Motivation Scale”were used as data collection tools in the research. Findings: Preschool teachers' views on professional image do not differ according to age and seniority variables. According to the school type variable, only the media sub-dimension showed a difference in favor of the teachers working in the public school. Preschool teachers' opinions on professional motivation do not differ significantly according to age, seniority and school type variables. Conclusions: According to the findings obtained in the study, it was concluded that preschool teachers expressed a generally positive opinion on professional image and professional motivation, and there were significant relationships between professional motivation and professional image.