Video ı̇çerik oluşturma etkinliklerinin İngilizce öğretmen adaylarının konuşma becerilerine etkisi
The effect of video content generation on speaking skills of prospective English teachers
  1. Tez No: 748747
  2. Yazar: SÜLEYMAN EREN YÜRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı sosyal ağ destekli video oluşturma sürecinin İngilizce öğretmen adaylarının konuşma becerileri, yabancı dil konuşma kaygısı, konuşma özyeterlik algısı ve iletişim kurma istekliliği üzerindeki etkilerini incelemektir. Yöntem: Çalışmada karma araştırma yöntemlerinden ardışık açıklayıcı desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise durum çalışması deseni benimsenmiştir. Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü birinci sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilen çalışmanın nicel boyutu 30 deney, 32 kontrol grubu öğrencisiyle tamamlanmıştır. Veri toplama aracı olarak 'yabancı dil konuşma kaygısı', 'konuşma becerileri özyeterlik inancı', 'iletişim kurma istekliliği' ölçekleri ile beraber 'konuşma becerileri değerlendirme rubriği' kullanılmıştır. Veriler ANCOVA ve tekrarlı ölçümler ANOVA testleri ile analiz edilmiştir. Nitel boyutta ise deney grubundan 17 öğrenci ile yarı yapılandırılmış bir görüşme formu aracılığıyla odak grup görüşmeleri yapılarak, içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Sekiz haftalık müdahalenin ardından konuşma kaygısı, özyeterlik inancı ve iletişim kurma istekliliği üzerinde deney grubu lehine orta büyüklükte anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Konuşma becerilerinde ise akıcılık, telaffuz, kelime bilgisi ve organizasyon üzerinde son haftalar lehine anlamlı farklar tespit edilmiştir. Buna karşın dilbilgisi gelişiminde anlamlı farka rastlanmamıştır. Öğrencilerle yapılan görüşmelerden alınan nitel veriler, nicel bulguları büyük oranda desteklemiştir. Sonuçlar: Video içerik üretimi süreci öğrencilerin yabancı dil konuşma kaygılarını azaltarak özyeterlik inançlarını ve iletişim kurma isteklerini arttırmıştır. Öğrenciler sekiz haftalık video konuşma performanslarına bakıldığında akıcılık, telaffuz, kelime bilgisi ve organizasyon becerilerinde gelişim gözlenmiştir. Buna karşın dilbilgisi kullanımlarında anlamlı bir gelişim görülmemiştir. Öğrenci görüşlerine göre çalışma, çeşitli sosyal, bilişsel, duyuşsal ve dijital becerilerin gelişimine katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the effects of social network-based video content generation activities on pre-service English language teachers' speaking skills, foreign language speaking anxiety, speaking self-efficacy beliefs, and willingness to communicate. Method: The method of this study is built on a mixed sequential explanatory design. In the quantitative part of the study, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was adopted. In the qualitative part, a case study design was adopted. The quantitative part of the study, which was carried out with Fırat University Education Faculty English Language Teaching Department first-year students, was completed with 30 experimental and 32 control group students. As data collection tools, 'foreign language speaking anxiety', 'speaking skills self-efficacy belief', 'willingness to communicate' scales, and 'speaking skills assessment rubric' were used. Data were analyzed with ANCOVA and repeated measures ANOVA tests. In the qualitative part, focus group interviews were conducted with 17 students from the experimental group through a semi-structured interview form and analyzed by content analysis method. Findings: After eight weeks of intervention, moderately significant differences were found in favor of the experimental group on speaking anxiety, self-efficacy belief, and willingness to communicate. In speaking skills, there were significant differences in fluency, pronunciation, vocabulary, and organization in favor of the last weeks. However, no significant difference was found in the development of grammar. The qualitative data obtained from the interviews with the students largely supported the quantitative findings. Conclusions: Video content generation activities increased students' self-efficacy beliefs and their willingness to communicate by reducing their foreign language speaking anxiety. Also, there were some progress in fluency, pronunciation, vocabulary, and organizational skills. On the other hand, no significant improvement was observed in grammar usage skills. According to student opinions, the study contributed to the development of some social, cognitive, affective, and digital skills.