Öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında kullanılan testlerin yordoma geçerliliğine ilişkin bir araştırma
A study related with the estimated validity of tests used in student selection and placement examination
- Tez No: 74878
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırma Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinin dört ayrı bölümünden 1996-1997 öğretim yılı sonunda mezun olanların ÖSS ve ÖYS puanları ile üniversitedeki başarıları arasındaki ilişkilerin saptanması ve bu çerçevede mezunların ÖYS- Sosyal puanları ile Akademik başarıları arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 1993-1994 öğretim yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesini kazanmış ve 1996-1997 öğretim yılında mezun olabilmiş 242 kişi üzerinde yapılmıştır. Araştırmada mezunların ÖSS ve ÖYS testlerinden aldıkları puanlar ile 1. sınıf Akademik Başarı Not Ortalaması ve 4 yıllık Ağırlıklı Akademik Başarı Not ortalamaları arasındaki ilişkilere bakılmıştır. Elde edilen bulgular ana hatlarıyla aşağıda verilmiştir. 1. Mezunların tüm bölümler için ÖSS testlerinden aldıkları puanlar ile 1. Sınıf Akademik Başarı Not Ortalaması (ABNO) arasındaki ilişkiler ile ilgili olarak elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir :. Mezunların ÖSS-Sözel puanları ile 1. sınıf ABNO arasında, bölümlere göre saptanmış olan ilişkilerden (korelasyon(ardan) hiç birisi manidar bulunmamıştır.. Mezunların ÖSS-Sayısal puanları ile 1. sınıf ABNO arasındaki ilişkilere bölümlere göre bakıldığında bir bölüme ait olanı (EPÖ bölümü mezunları için r=0.27) hariç diğerleri manidar değildir.. Mezunların ÖSS-Eşit Ağırlıklı puanları ile 1. sınıf ABNO arasındaki ilişkilere bölümlere göre bakıldığında, yine bir bölüme ait olanı (EPÖ bölümü mezunları için (r=0.27))hariç diğerleri manidar değildir. 2. Mezunların tüm bölümler için ÖSS testlerinden aldıkları puanlar ile 4 yıllık Ağırlıklı ABNO arasındaki ilişkiler ile ilgili olarak elde edilen bulgular aşağıda özetlenin iştir :. Mezunların ÖSS-Sözel puanları ile 4 yıllık Ağırlıklı ABNO arasında bölümlere göre hesaplanan ilişkilerden hiçbirisi manidar değildir.. Mezunların ÖSS-Sayısal puanları ile 4 yıllık Ağırlıklı ABNO arasında bölümlere göre saptanan ilişkilerden bir bölüme ait olanı (EPÖ bölümü mezunları için r=0.35) hariç diğerleri manidar değildir.. Mezunların ÖSS-Eşit Ağırlıklı puanları ile 4 yıllık ağırlıklı ABNO arasında bölümlere göre saptanan ilişkilerden hiçbirisi manidar değildir. 3. Mezunların ÖYS testlerinden aldıkları puanlar ile tüm bölümler için 1. Sınıf ABNO arasındaki ilişkiler şöyledir :. Mezunların ÖYS Sosyal puanları ile 1. sınıf ABNO arasındaki ilişkiler bölümlere göre -0.32 ile 0.13 arasında değişmektedir. ÖYS Sosyal puan ile 1. sınıf öğrencilerinin ABNO arasındaki ilişkiler hiçbir bölüm için manidar değildir..Mezunların ÖYS Türkçe-Sosyal puanları ile 1. sınıf ABNO arasındaki ilişkiler bölümlere göre -0.38 ile 0.16 arasında değişmekte olup bunların hiçbiri manidar değildir.. Mezunların ÖYS Türkçe-Matematik puanları ile 1. sınıf ABNO arasındaki ilişkiler bölümlere göre -0.09 ile 0.63 arasında değişmektedir. EPÖ ve HE bölümü mezunlarının ÖYS Türkçe- 111Matematik puanları ile 1. sınıf ABNO arasındaki ilişkiler istatistiksel bakımdan manidar olup bu ilişkiler EPH ve EYP bölümleri için manidar değildir. 4. Mezunların ÖYS testlerinden aldıkları puanlar ile tüm bölümler için 4 yıllık Ağırlıklı ABNO arasındaki ilişkiler şöyledir :. Mezunların ÖYS Sosyal puanları ile 4 yıllık Ağırlıklı ABNO arasındaki ilişkiler bölümlere göre -0.17 ile 0.38 arasında değişmektedir. HE bölümü mezunlarının ÖYS Sosyal puanları ile 4 yıllık Ağırlıklı ABNO arasındaki ilişki (r=0.38) manidardır. Diğer bölüm mezunlarının ÖYS Sosyal puanları ile 4 yıllık Ağırlıklı ABNO arasındaki ilişkiler düşüktür ve istatistiksel açıdan manidar değildir.. Mezunların ÖYS Türkçe-Sosyal puanları ile 4 yıllık Ağırlıklı ABNO arasındaki ilişkiler bölümlere göre -0.28 ile 0.32 arasında değişmektedir. Bulunan korelasyon değerleri hiçbir bölüm için manidar değildir..Mezunların ÖYS Türkçe-Matematik puanları ile 4 yıllık Ağırlıklı ABNO arasındaki ilişkiler bölümlere göre 0.08 ile 0.35 arasında değişmektedir. EPÖ bölümü mezunlarının ÖYS Türkçe-Matematik puanları ile 4 yıllık Ağırlıklı ABNO arasındaki ilişki istatistiksel açıdan manidardır. Diğer bölümler için bu ilişkiler düşük düzeydedir ve manidar değildir. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinin dört ayrı bölümüne ÖYS-Sosyal Puan türüne göre öğrenci alınmaktadır. ÖYS- Sosyal puan türü ile öğrencilerin akademik başarıları arasında pozitif ve yüksek düzeyde ilişkilerin olması beklenir. Ancak ÖYS-Sosyal puan türünün belirtilen bölümlerdeki öğrencilerin akademik başarılarını yeterince yordamadığı şeklinde bir belirleme yapılabilir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was conducted to see the relations between ÖSS (Student Selection Examination) and ÖYS (Student Placement Examination) scores of the students, graduated from four different departments of the Faculty of Educational Sciences of Ankara University at the end of the academic year of 1996-1997, and their achievement in the University and within this context to evaluate the relations between ÖYS social scores of graduates and the their academic accomplishment. A total of 242 graduates, enrolled in four different departments of the Faculty of Educational Sciences in 1993-1994 and graduated in 1996-1997 academic year, participated in this research. In this study, the relations between the scores obtained from ÖSS and ÖYS tests and the academic Accomplishment Grade Average in Class-1 and 4-year Cumulative Academic Accomplishment grade Averages were examined. The results of the study are as follows: 1- The results in relation to the scores from ÖSS tests and the Accomplishment Grade Average in Class-land 4-year Cumulative Academic Accomplishment Grade Averages are summarised below: a) The relation between the scores of ÖSS tests and the Accomplishment Grade Average in Class-1 is not significant for three of the four groups of students from four different departments, b) The relation between the scores from ÖSS tests and the 4-year Cumulative Academic Accomplishment is not significant for three of the four groups of students. v2- The evidence on the relation between the scores from ÖYS tests and the Accomplishment Grade Average in Class-land 4-year Cumulative Academic Accomplishment Grade Averages is summarised below: a) The relation between the ÖYS social scores of the graduates and their Accomplishment Grade Average in Class 1 is not significant for all of the groups. b) The relation between the ÖYS Turkish-Social scores and the Accomplishment Grade Average in Class 1 is also low for all of the groups. c) The relation between the ÖYS Turkish-Mathematics scores and the Accomplishment Grade Average in Class 1 is also not significant for two of the four groups. d) The relation between the ÖYS Social scores and Cumulative Academic Accomplishment of 4 years is not significant for three of the four groups. e) The relation between the ÖYS Turkish-Social scores and Cumulative Academic Accomplishment of 4 years is not significant for all of the groups. f) The relation between the ÖYS Turkish-Mathematics scores and Cumulative Academic Accomplishment grade average of 4 years is not significant for all of the groups except one. Students are admitted to the four different Departments of the Faculty of Educational Sciences of Ankara University on the basis of ÖYS-Social scores. It is expected that positive and high relations would reasonably prevail between the ÖYS Social scores of the students and their academic accomplishments. However, the correlations indicates that ÖYS Social scores may not be a good predictor of academic accomplishments of the students in the specified Departments. VI