Sivas ilinde yaşayan 14-18 yaş aralığındaki ergenlerde dental erozyon prevalansının ve etiyolojik faktörlerin belirlenmesi
Determination of the prevalence of dental erosion and etiological factors among adolescents aged 14–18 living in Sivas province
  1. Tez No: 940196
  2. Yazar: GÜL BAYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KAPTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dental erozyon, dişin sert dokularında meydana gelen çürüksüz madde kayıplarıdır. Bu durum zamanla ilerleyen ve geri dönüşü olmayan bir süreç olarak kabul edilir. Diş yüzeyinde madde kaybına neden olan asidik maruziyet, dental erozyonun gelişiminde etkili olan başlıca etiyolojik faktördür. Günümüzde gıda endüstrisindeki gelişmelerle birlikte asidik içerikli gıda ve içeceklerin üretimi giderek artmaktadır. Geniş bir tüketici kitlesine hitap eden bu ürünlerin, özellikle çocuklar tarafından yoğun şekilde tüketilmesi, dental erozyonun ortaya çıkma sıklığını ve ciddiyetini artıran önemli bir etken olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Sivas ilinde yaşayan 14-18 yaş arası öğrencilerde dental erozyonun yaygınlığı, şiddeti ve etiyolojik faktörleri araştırılmıştır. Çalışmamız, Sivas il merkezindeki 5 devlet lisesi ve 3 özel lise olmak üzere 8 farklı lisede öğrenim gören 14-18 yaş aralığındaki 698 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya yalnızca yasal vasilerinden yazılı onam alınan çocuklar dahil edilmiştir. Velilerden, onam formuyla birlikte çocuklarının genel sağlık durumu ve sosyodemografik bilgilerini içeren anketleri doldurmaları istenmiştir. Öğrencilere ise dental erozyonun olası nedenlerini değerlendirmek amacıyla beslenme alışkanlıkları, spor alışkanlıkları ve ağız hijyeniyle ilgili sorular içeren bir anket uygulanmıştır. Öğrencilerin çürük durumları, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre DMFT ve DMFS indeksleri kullanılarak analiz edilmiştir. Dental plak birikimi ve diş eti sağlığı değerlendirmesinde Silness-Löe indeksi esas alınmış, dental erozyonun tespiti ise O'Sullivan erozyon indeksi ile yapılmıştır. Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre, dental erozyon prevalansının %30,8 olduğu erozyonun en sık üst çene dişlerinin labial/bukkal yüzeylerinde gözlemlendiği belirlenmiştir. Ayrıca, saptanan erozyon skorlarının çoğunluğunun A1(-) seviyesinde olduğu ve en fazla etkilenen diş dokusunun mine olduğu gözlemlenmiştir. Dental erozyon ile yaş arasındaki ilişki incelendiğinde erozyon tespit edilen öğrencilerin yaş ortalamaları, erozyon tespit edilmeyen öğrencilerin yaş ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p=0,049). Erozyon ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmamakla beraber (p>0,05), kızlarda erozyon görülme oranının (%32,4) erkeklere (%28,9) göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Kilolu/obez bireylerde erozyon görülme oranının normal gruba göre daha yüksek olduğu ancak zayıf gruba göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Erozyon ile sosyoekonomik düzey arasındaki ilişki değerlendirildiğinde gelir düzeyi arttıkça dental erozyon görülme oranının belirgin şekilde azaldığı tespit edilmiştir (p0,05). Öğrencilerin sistemik hastalık varlığı, doğum ağırlığı, anne ve babanın eğitim düzeyi, diş hekimi ziyareti, oral hijyen alışkanlıkları, diş fırçalama tekniği, diş fırçası tipi, gargara kullanımı ile dental erozyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Dental erosion refers to the loss of hard dental tissues in the absence of caries. It is considered a progressive and irreversible process. The main etiological factor in the development of dental erosion is the exposure of the tooth surface to acidic substances, which chemically dissolve the mineral content of the tooth structure. Today, with the developments in the food industry, the production of acidic foods and beverages is increasing. The intensive consumption of these products, which appeal to a wide range of consumers, especially by children, is considered to be an important factor that increases the frequency and severity of dental erosion. In this study, the prevalence, severity and etiological factors of dental erosion were investigated in students aged 14-18 living in Sivas province. The study was conducted on 698 students between the ages of 14 and 18 who were studying in 8 different high schools, 5 state high schools and 3 private high schools in the city center of Sivas. Only children who had written consent from their legal guardians were included in the study. Parents were asked to fill out questionnaires including the general health status and sociodemographic information of their children along with the consent form. A questionnaire including questions about eating habits, sports habits and oral hygiene was applied to the students in order to evaluate the possible causes of dental erosion. The caries status of the students was analysed using the DMFT and DMFS indices according to the World Health Organization (WHO) criteria. The Silness-Löe index was used as the basis for the assessment of dental plaque accumulation and gingival health, and the determination of dental erosion was made using the O'Sullivan erosion index. According to the findings in the study, it was determined that the prevalence of dental erosion was 30.8% and that erosion was most frequently observed on the labial/buccal surfaces of the maxillary teeth. In addition, it was observed that the majority of the erosion scores detected were at the A1(-) level and the most affected dental tissue was enamel. A statistically significant relationship was found between dental erosion and age, with the mean age of students exhibiting erosion being higher than that of those without erosion (p=0.049). Although the association between erosion and gender was not statistically significant (p>0.05), a higher prevalence was observed among girls (32.4%) compared to boys (28.9%). Erosion rates were also found to be higher among overweight or obese individuals than those with normal weight, yet lower than in underweight individuals (p0.05). A significant inverse relationship was identified between dental erosion and socioeconomic status, indicating that the prevalence of erosion decreased as income level increased (p0.05). It was determined that there was no statistically significant relationship between the presence of systemic disease, birth weight, education level of mother and father, dentist visit, oral hygiene habits, tooth brushing technique, toothbrush type, mouthwash use and dental erosion (p>0.05).