Türk basınında öğretmen sorunları (1940-1955 yılları arası)
Teacher problems on Turkish press (1940-1955 between years)
- Tez No: 74880
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada 1940-1955 yılları arasında Türk Basınında yer alan, tartışılan, ortaya konulan öğretmen sorunları ele alınarak incelemeye çalışılmıştır Çalışmamızda, öğretmenlerin mesleki sorunları olarak tespit etmiş olduğumuz; öğretmenlerin sayısal durumu, öğretmenlerin yetiştirilmesi sorunu, öğretmenlerin hukuki statüleri, öğretmenlerin ekonomik sorunları, öğretmenlerin örgütlenme sorunları ve öğretmenlerin mesleki yayınları basında değişik yoğunlukla yer almıştır. öğretmen sorunları, ilk, orta ve lise öğretmenleri ve Köy Enstitüsü Mezunu öğretmenlerin sorunları olmak üzere iki bölümde ele alınmıştır. Köy Enstitüsü mezunu öğretmenler ile ilk, orta ve lise öğretmenlerinin sorunları bazı değişiklikler göstermekle birlikte temel de aynı sorunların yaşandığı söylenebilir. Söz konusu öğretmen sorunlarının, 1940'larda olduğu gibi 1950'li yıllarda D.P.'nin iktidarı zamanında da devam ettiği, süreklilik gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This essay was done to investigate teacher's problems which were to take place between years 1940-1955, discused and brought up by Turkish press. In our essay, determinations regarded to be an occupational problems of teachers (are); numerical situation of teachers, qualifying of teachers, legal statutes of teachers, economic problems of teachers, problems of teacher's organizations and teacher's occuptional publications were undertook within various degrees of intensivity by press. Teacher's problems were classified in two groups as folow; teachers of elementary, preparatory and secondary and teachers of Villiga Insrution graduates. Inspite having a negligible differences; problems regarded to teachers of Villiga Instution graduates and teacher's of elementary, preparatory and secondary schools have problems which are to be considered similar in basics. Previouslyl mentioned teachers problems continued to go on during the period of Democratic Party ruling (Government) at years 1950's at it had used to be at years 1940's and it'id show progressive continuation.