Örgütlerde yeni teknoloji kullanımının çalışanlar üzerindeki etkisi: Ordu Üniversitesi'nde elektronik belge yönetim sistemi (EBYS)'ye geçişin analizi
The effect of the use of new technology in organizations on employees: Analysis of the transition to electronic document management system (EDMS) at Ordu University
  1. Tez No: 748817
  2. Yazar: ŞENOL DÜŞÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OZAN CİNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Teknoloji 20. yy'ın sonlarından itibaren çok hızlı bir şekilde gelişmiş, değişmiş ve insanların hayatında vazgeçilmez bir konuma gelmiştir. Geçmişe oranla değişen ve gelişen teknolojiler karmaşık olmalarına rağmen daha kullanılır olmuşlardır. Bu bağlamda teknolojiler bilinçli kullanıldığında ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olunduğunda insan hayatına önemli katkılar sunmaktadır. Ancak, teknoloji kullanımı hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan bireyleri olumsuz etkileyebilmektedir. Bu noktada teknolojiden olumsuz yönde etkilenmemek için teknoloji okuryazarlığı kavramı önem kazanmaktadır. Teknoloji okuryazarlığı az olan bireylerin daha fazla tekno-stres yaşayarak stres altında kalabilmektedir. Bu çalışmada Ordu Üniversitesi'nde 2016 yılında kullanılmaya başlanılan Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)'nin Üniversite personeli (Akademik ve İdari Personel) üzerinde teknoloji okuryazarlığına bağlı olarak tekno-stres etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında verileri elde etmek için evrendeki örneklem grubuna öçlek uygulanmıştır. Toplanan verilere, SPSS paket programı yardımı ile bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans (ANOVA) analizi, pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Analizler sonucunda katılımcıların EBYS kullanımıyla birlikte teknoloji okuryazarlığına bağlı olarak, EBYS kullanım sıklığına, kullanıcıların yaş aralıklarına, mezuniyet seviyelerine ve ünvanına göre tekno-stres algılarında farklılıkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the end of the 20th century, technology has developed and changed very rapidly and has become an indispensable position in people's lives. Technologies that have changed and developed compared to the past have become more usable, although they are complex. In this context, technologies make important contributions to human life when they are used consciously and when they are informed about their use. However, it can negatively affect individuals who do not have sufficient knowledge about technology use. At this point, the concept of technology literacy gains importance in order not to be adversely affected by technology. Individuals with low technology literacy may experience more techno-stress and remain under stress. In this study, the techno-stress effect of the Electronic Document Management System (EBYS), which was started to be used in Ordu University in 2016, on the University personnel (Academic and Administrative Personnel) depending on technology literacy was investigated. In order to obtain the data within the scope of the research, the scale was applied to the sample group in the universe. Independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and regression analysis were applied to the collected data with the help of SPSS package program. As a result of the analyzes, it was seen that there were differences in the techno-stress perceptions of the participants depending on the technology literacy, frequency of EDMS use, age ranges of the users, graduation levels and titles together with the use of EDMS.