Impact of talent management on employee intent to leave: A case study of academic staffs of private universities in İstanbul
Yetenek yönetiminin çalışanların ayrılma niyetine etkisi: İstanbul'daki özel üniversitelerin akademik kadrolarına ilişkin bir örnek olay
- Tez No: 748818
- Danışmanlar: PROF. DR. ANTON ABDULBASAH KAMIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, yetenek yönetiminin - (Finansal Ödüller, Yapılan İşlerin Tanınması, Kariyer Geliştirme Fırsatları) gibi bazı unsurların özel sektör çalışanları arasında çalışanın ayrılma niyeti (yani akademik personel üzerinde) üzerindeki etkisini değerlendirmektir, İstanbul'daki üniversiteler. Yöntemler: Elektronik bir anket aracılığıyla veriler toplanmıştır. Veriler Likert ölçeğinden toplandığı için sıralı formattadır. Analize başlamak için, sıralı veri formatı Excel'de MSI kullanılarak aralık verisine dönüştürüldü. Ardışık Aralık Yöntemi, sıralı verilerin Aralık Verilerine dönüştürülebildiği bir yöntemdir. Bizim olgumuzda ise veriler ordinal olduğundan Pearson korelasyonu ve lineer regresyon yapabilmek için interval verilere dönüştürülmesi gerekmiştir. Verileri dönüştürdükten sonra Çoklu Doğrusal Regresyon ve Pearson korelasyonunu kullandık. Doğrusal regresyon, gözlemlenebilirler arasındaki ilişkiler hakkındaki teorileri test etmek için güçlü bir araçtır ve aynı zamanda bir dizi değişkenin tahmin gücüyle ilgilenen araştırmacılar için de yararlıdır (Salkind, 2007). Bu test, bağımsız ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçtüğü için uygundur. Bulgular: Analiz, yetenek yönetimi faktörlerinden hareketle aşağıdaki gibi bazı Likert ölçeği sorularına dayalı olarak yapılmıştır; finansal ödüller, yapılan işten tanınma, çalışanın ayrılma niyetinde kariyer gelişimi. Sonuç olarak veriler, rastgele bir örneklem (n = 55) çalışanla anket yapılarak toplanmıştır. Analizin sonunda sonuç, uygun finansal ödüllere ve kariyer fırsatlarına sahip olma puanı daha yüksek olduğunda, çalışanın ayrılma niyetinin önemli ölçüde düşük olduğunu yansıttı. Sonuç: Elde edilen bulgulara dayalı olarak, Finansal Ödüller ve Kariyer Geliştirme Fırsatlarının çalışanın işten ayrılma niyetini etkilemede önemli olduğu görülmüştür. Oysa yapılan işin Tanınması, çalışanın ayrılma niyetini etkilemede önemli değildi. Sonuçlara dayanarak, İK departmanının organizasyonun yeteneğini elde tutmak için yetenek yönetiminin bu iki bileşenine önemli ölçüde odaklanması gerektiği vurgulanabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to evaluate the influence of some elements of talent management such as: - (Financial Rewards, Recognition for the work done, Career Development Opportunities) on employee intention to leave (i.e. on academic staffs) among the private universities in Istanbul. Methods: Through an electronic questionnaire data was collected. As the data was collected from Likert scale, however was in ordinal format. To begin the analysis, the ordinal data format was transformed to interval data using MSI in Excel. Successive Interval Method is a method by which the ordinal data can be transformed to Interval Data. In our case, as the data was ordinal it was needed to be changed to interval data to perform Pearson correlation and linear regression. After transforming the data, we used Multiple Linear Regression and Pearson correlation. Linear regression is a powerful tool for testing theories about relationships among observables, and it is also helpful for researchers interested in the predictive power of a set of variables (Salkind, 2007). This test was appropriate because it measures the relationship between the independent and dependent variables. Results: The analysis has been conducted based on some Likert scale questions driven from factors of talent management such were; financial rewards, recognition from work done, career development on employee intent to leave. Data as a result were collected by conducting a survey with a random sample (n = 55) of employees. At the end of the analysis the result reflected that employee's intention to leave was significantly lower when the score of having proper financial rewards and career opportunities were higher. Conclusion: Based on the findings, it was observed that the Financial Rewards and Career Development Opportunities are significant at affecting the employee intention to leave. Whereas, Recognition For the work done was not significant at affecting the employee intention to leave. Based on the results, it can be emphasized that the HR department should significantly focus on these two components of talent management in order to retain the talent of organization.