Bulgaristan Türk edebiyatında 'Rumeli' dergisinin yeri
The place of 'Rumeli' journal in Bulgarian Turkish literature
  1. Tez No: 748816
  2. Yazar: MERVE İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmada, Bulgaristan Türk Edebiyatına katkı sağlayan, 2008 ve 2020 yılları arasında yayımlanan“Rumeli”dergisi incelenmiştir. Çalışma; giriş, üç bölüm, sonuç ve kaynakça gibi ana kısımlardan meydana gelmekte. Çalışma kapsamında ve derginin asıl hitap ettiği kitleye bağlı olarak Bulgaristan tarihi, edebiyatı ve coğrafi bilgilerine kısaca değinilip konuya bir zemin hazırlandı.“1. Bölüm”olan“Bulgaristan Türk Edebiyatına Genel Bakış”başlığı altında Bulgaristan Türk Edebiyatını yazılı ve sözlü olarak iki koldan incelendi. Bunları da çeşitli kaynaklardan yararlanıp dönemlere ayırarak daha kolay incelenebilir konuma getirildi. Daha sonra yine bu başlık altında“Bulgaristan Türk Edebiyatında Basın Yayın Faaliyetleri”geçmişten-günümüze kronolojik sıraya uygun bir şekilde verildi. Bulgaristan Türklerini ortak bir kültür paydasında buluşturma amacı olan Rumeli dergisinin bugüne kadar çıkan 67 sayısının hepsi, eksiksiz olarak incelemeye tabi tutulmuştur. Dergiyi iki kısımda incelemek uygun görüldü. İlk kısımda yazarların dergideki yazıları, türlerine ayırıldı; ikinci kısmında ise bu türlerin bibliyografya çalışması yapıldı. Üçüncü bölüm olan“Rumeli Dergisinin Genel Değerlendirmesi”bölümünde görünüş ve sunuş olarak derginin genel değerlendirmesi yapılmıştır.“Rumeli Dergisindeki Edebî Türler”kısmında ise türler listelenip bunlardan örnekler verilerek türlerin genel değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu bağlamda Bulgaristan Türk Edebiyatında Rumeli dergisinin etkisi görülmektedir. Son olarak“Sonuç”bölümünde ise en çok yayımlanan türler ve türlerin özellikleri gibi elde edilen verilerin dökümü paylaşılmıştır.“Kaynakça”kısmında ise kullanılan kaynakların alfabetik sırası verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the magazine“Rumeli”, which contributed to Bulgarian Turkish Literature, published between 2008 and 2020. Work; the input consists of the main parts, such as the three parts, the result and the bibliography. The study briefly touched on Bulgarian history, literature and geographical information, and provided a basis for the topic, depending on the demographic of the magazine and its core address. Under the title“Chapter 1”,“Overview of Bulgarian Turkish Literature”, Bulgaria examined Turkish Literature in two written and verbal ways. They were more easily analyzed, taking advantage of a variety of resources and putting them into periods. And then, under this heading, the title“Press Broadcasting Activities in Bulgarian Turkish Literature”was attempted to put it in chronological order“from the past to the present”. The purpose of connecting the Bulgarian Turks in a common cultural landscape, the Rumelia magazine's 67 issues so far have all come under complete scrutiny. It was deemed appropriate to review and write the magazine in two parts. In the first part, the authors' writings were divided into types; in the second part, a bibliography study of these species was conducted. The third chapter,“The General Review of Rumeli Magazine”, was a general review of the magazine as appearance and presentation. In the“Literary Species in Rumeli”, the species were listed and sampled, giving an overall assessment of the species. In this context, the influence of Rumelia in Bulgarian Turkish literature is seen. Finally, in the“Result”section, a breakdown of the most published data, such as the properties of species and species, is shared. In“Bibliography”, the alphabetical order of the resources used is given.