Proliferatif diyabetik retinopati patogenezindevitreus ve serumdaki perivasküler adipoz doku(PVAT) kaynaklı inflamatuar ve anjiyojenikmediatörlerin rolü
  1. Tez No: 819331
  2. Yazar: TUNA OZAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÖZGÜR ARTUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Proliferatif diyabetik retinopati için vitrektomi cerrahisi uygulanan olgularda elde edilen vitreus örneklerinin ve serumdan alınan örneklerin; patofizyolojiyi aydınlatmak amacıyla perivasküler adipoz dokudan (PVAT) salgılanan mediatörlerin incelenmesi ve kontrol grubu olarak İdiyopatik Makuler Hol ve İdiyopatik Epiretinal Membran cerrahisi geçiren hastaların vitreus ve serumlarından alınan örneklerin karşılaştırılması Gereç ve yöntem: SBÜ Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Vitreoretinal Cerrahi Birimi tarafından Şubat 2023-Nisan 2023 tarihleri arasında Proliferatif Diyabetik Retinopati cerrahisi geçirmiş ve kontrol grubu olarak İdiyopatik Makuler Hol (MH) ve İdiyopatik Epiretinal membran (ERM) cerrahisi geçiren olguların serum ve vitreus örnekleri prospektif olarak alındı. Proliferatif Diyabetik Retinopati (PDR) tanılı cerrahi kararı verilen 22 hastanın 22 gözü ve kontrol grubu olarak cerrahi kararı verilen İdiyopatik Makuler hol ve İdiyopatik Epiretinal Membran tanılı 22 hastanın 22 gözü çalışmaya dahil edildi. Bu hastalardan pars plana vitrektomi cerrahisi başlangıcında dilüe edilmeden 0.2 cc vitreus örneği alındı. Aynı hastaların serum örnekleri de alınarak -80 derecede uygun koşullarda saklandı. Soğuk zincir taşıma kurallarına uyularak transferi sağlanan örnekler Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıbbi Biyokimya Anabilim dalı laboratuvarlarında perivasküler adipoz dokudan (PVAT) salgılanan Adiponektin, Visfatin, a-FABP, Apelin düzeyleri açısından değerlendirildi. Bulgular: PDR hasta grubu serum ADP düzeyi, kontrol grubunun (MH-ERM) serum ADP düzeyine kıyasla istatistiksel açıdan anlamlı düşük bulunmuştur. (p=0,003).
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the role of mediators secreted from perivascular adipose tissue (PVAT) in vitreous and serum samples obtained from patients undergoing vitrectomy surgery for proliferative diabetic retinopathy to elucidate the pathophysiology, and comparison of vitreous and serum samples obtained from Idiopathic Macular Holes and Idiopathic Epiretinal Membrane surgery patients as a control group. Material and methods: Serum and vitreous samples were prospectively obtained between February 2023 and April 2023 from patients who underwent surgery for Proliferative Diabetic Retinopathy, and as a control group, from patients who underwent surgery for Idiopathic Macular Hole (MH) and Idiopathic Epiretinal Membrane (ERM), from the Vitreoretinal Surgery Unit at SBU Beyoğlu Eye Training and Research Hospital. The study included 22 eyes of 22 patients diagnosed with Proliferative Diabetic Retinopathy (PDR) and scheduled for surgery and 22 eyes of 22 patients diagnosed with Idiopathic Macular Hole and Idiopathic Epiretinal Membrane and scheduled for surgery as a control group. An undiluted 0.2 cc vitreous sample was obtained from these patients at the beginning of pars plana vitrectomy surgery. Serum samples of the same patients were also taken and stored at -80 degrees centigrade under appropriate conditions. The samples, which were transferred in accordance with the cold chain transport regulations, were evaluated for the levels of Adiponectin, Visfatin, a-FABP, and Apelin secreted from perivascular adipose tissue (PVAT) in the laboratories of the Department of Medical Biochemistry, University of Health Sciences. Results: The serum ADP level in the PDR patient group was found to be statistically significantly lower than the serum ADP level in the control group (MH-ERM) (p=0.003).