Hemşirelikte simülasyon eğitimi için göz takip cihazının geliştirilmesi ve etkinliğinin incelenmesi: Çift kör randomize kontrollü bir çalışma
Development of an eye tracker for simulation education in nursing and investigation of its efficiency: A double blind randomized controlled study
- Tez No: 748875
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN GEZER, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT SİNECEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; hemşirelikte simülasyon eğitimi için göz takip cihazının geliştirilmesi ve yara pansumanı simülasyon senaryosunda göz takip cihazının etkinliğinin incelenmesidir. Bu araştırma, çift kör randomize kontrollü deneysel bir çalışma olup son test kontrol gruplu desen kullanıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 01/04/2020-27/07/2022 tarihleri arasında bir üniversitenin sağlık bilimleri fakültesi hemşirelik bölümü öğrencileri ile birlikte yürütüldü. Araştırma iki aşamadan oluştu. Birinci aşamada göz takip cihazının geliştirilmesi, simülasyon senaryosunun hazırlanması ve pilot çalışmanın uygulanması yapıldı. İkinci aşamada geliştirilen göz takip cihazının etkinliğini incelemek için ana uygulama yapıldı. Pilot çalışmada ve ana uygulamada örneklem büyüklüğü G-power ile hesaplandı. Hesaplamada benzer bir çalışmanın verilerinden yararlanıldı ve hesaplama sonucuna göre Pilot çalışmada örneklem 6 öğrenci, ana uygulamaya 30 öğrenci dahil edildi. Araştırmanın ana uygulaması14 çalışma ve 14 kontrol grubunda öğrenci olmak üzere 28 öğrenci ile tamamlandı. Pilot ve ana uygulama öncesi tüm öğrencilere yara bakımı konusunda yüz yüze bir eğitim verildi. Daha sonra hemşirelik bölümü laboratuvarında standardize bir hasta kullanılarak ve tüm öğrencilere göz takip cihazı takılarak yara pansumanı simülasyon uygulaması yaptırıldı. Tüm uygulamalar bittikten sonra araştırma grubu dışından bir araştırmacıya randomizasyon yaptırıldı ve öğrenciler iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna göz takip cihazı analizleri ile bireysel pansuman kontrol listesi, kontrol grubuna ise video geri bildirim ile bireysel pansuman kontrol listesi paylaşıldı. Daha sonra her iki gruba kişisel bilgi formu, Simülasyon Tasarım Ölçeği ile Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği doldurtuldu. Araştırmada nicel verilerinin istatistiksel analizi için SPSS programı kullanıldı ve Sayı, yüzde, ortalama, Mann Whitney U, Ki kare, Kruskal Wallis ve Spearman's korelasyon analizleri kullanıldı. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi p= 0,05 olarak alındı. Göz takip cihazına kaydedilen verilerin analizi için geliştirilen yazılım programı kullanıldı. Bu yazılım odak noktalar arasında lineer bir bağlantı kurarak gözün baktığı noktalarda sıcaklık haritası oluşturdu. Veriler öğrencilerin odak noktasını dikkate alarak görsel tekrar oynatma için video olarak bilgisayara yüklendi. Bulgular: Çalışma ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerinin Simülasyon Tasarım Ölçeği En İyi Tasarım Ögeleri bölümü toplam puan ortalamaları sırasıyla 4,49±0,33; 4,45±0,27 (p>0.05), Simülasyon Tasarım Ölçeği Öğrenci İçin Önemi bölümü toplam puan ortalamaları ise sırasıyla 4,50±0,30; 4,61±0,28 (p>0.05) olarak bulundu. Çalışma ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı görüldü. Kontrol grubunda yer alan öğrencilerin, gruplara göre Simülasyon Tasarımı Ölçeği Öğrenci İçin Önemi bölümü destek alt boyutu puan ortalamasının istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği saptandı (p0.05) olarak bulundu. Çalışma ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research; The aim of this study is to develop an eye tracker for simulation training in nursing and to examine the effectiveness of an eye tracker in a wound dressing simulation scenario. This study is a double-blind randomized controlled experimental study and a post-test control group design was used. Material and Methods: The research was carried out between 01/04/2020-27/07/2022 with the nursing students of a university's faculty of health sciences. The research consisted of two stages. The first phase consisted of the development of the eye tracker, the preparation of the simulation scenario and the implementation of the pilot study. In the second stage, it consisted of the main application part to examine the effectiveness of the developed eye tracker. In the pilot study, the sample consisted of 10 students and was completed with 6 students. The sample size for the main application was calculated with G-power. The data of a similar study was used in the calculation and 30 people were included in the main application according to the calculation result. At the end of the research, the main application was completed with 26 students, 14 of whom were in the study group and 14 in the control group. Before the pilot and the main application, all students were given a face-to-face training on wound care. Then, a wound dressing simulation application was performed by using a standardized patient in the laboratory of the nursing department and by wearing an eye tracker to all students. After all the applications were completed, randomization was performed by a researcher outside the research group and the students were divided into two groups. Eye tracker analyzes and individual dressing checklist were shared with the study group, and individual dressing checklist with video feedback was shared with the control group. Then, both groups were asked to fill in a personal information form, a simulation design scale, and a student satisfaction and self-confidence scale in learning. SPSS program was used for statistical analysis of quantitative data in the study and non-parametric methods were applied as a result of the analysis. Number, percentage, mean and correlation analyzes were used. Mann Whitney U, Chi-square, Kruskal Wallis and Spearman's correlation methods were used. The significance level was taken as 0.05 in all analyzes. The software program developed for the analysis of the data recorded on the eye tracker was used. This software established a linear connection between the focal points and created a temperature map at the points where the eye looked. The data was uploaded to the computer as a video for visual replay, taking into account the students' focus. Results: The mean scores of the students in the study and control groups in the simulation design scale best design elements section were 4.49±0.33, respectively; 4.45±0.27(p>0.05), and the mean scores of the simulation design scale for the student's importance section were 4.50±0.30, respectively; It was found to be 4.61±0.28 (p>0.05). There was no statistically significant difference between the study and control groups. However, it was determined that the students in the control group showed a statistically significant difference in the mean scores of the support sub-dimension of the simulation design scale for the student section according to the groups (p0.05). There was no statistically significant difference between the study and control groups.