Hatay Zenginler Mahallesi tarihi dokusunun kent kimliğine katkısının SWOT analizi ile incelenmesi
Investigation of the contribution of Hatay Zenginler Neighborhood historical texture to urban identity by SWOT analysis
- Tez No: 748900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL ÜNLÜKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bir kentin tarihi, geçmişte yaşatılan kültürlerin dinamikliği ve sürdürülebilirliği o kenti farklı değil kendi has ve özgün kılar. Günümüz kentlerin bu durumunu titizlikle korunması ve yaşatılmasıyla gelecek nesillere zengin bir kültürel miras ve kimlikli bir kent bırakmak demektir. Bu doğrultuda tez çalışması olarak“Antakya Zenginler Mahallesi Tarihi Dokusunun Kent Kimliğine Katkısının SWOT Analizi ile İncelenmesi”başlığı ile literatür çalışmaları ve kavramsal bölüm incelenmiştir. Çalışma kapsamının sonraki bölümünde Antakya kenti Zenginler Mahallesi'nin kent imgeleri haritası çıkarılarak analiz yapılmış ve önceki çalışmalardan kavramsal veri ve yöntemler açısından yararlanılıp Zenginler Mahallesinin Yapı, Sokak/Cadde ve Meydan bakımından Kimlik Kabul Kriteri çıkarılmıştır. Antakya 'nın en eski ve Roma dönemi kent merkezi olan çalışma sahası bu kriterler doğrultusunda SWOT Analizi yapılarak literatüre katkı sağlanmıştır. Ulaşılan sonuçlar neticesinde ve çalışmanın amacı olarak günümüz kentle birlikte Zenginler Mahallesi'nin kentin kimliğine katkısı ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of a city, the dynamics and sustainability of the cultures that lived in the past make it unique and unique, not different from that city. By meticulously protecting and maintaining this state of today's cities, it means leaving a rich cultural heritage and an identity city for future generations. In this direction, literature studies and conceptual section were examined with the title of“Examination of the Contribution of the Historical Fabric of the Zenginler Neighborhood of Antakya to the City Identity by SWOT Analysis”as a dissertation work. In the next part of the scope of the study, the city images of the Zenginler Neighborhood of the city of Antakya were mapped and analyzed, and the Identity Acceptance Criterion of the Zenginler Neighborhood in terms of Structure, Street / Street and Square was extracted by using conceptual data and methods from previous studies. The study area, which is the oldest and Roman-era city center of Antakya, was contributed to the literature by conducting a SWOT Analysis in accordance with these criteria. As a result of the results obtained and as the aim of the study, the contribution of the Zenginler Neighborhood to the identity of the city together with the modern city was tried to be measured.