Kent kimliği ve yitirilen kent kimlikleri
Urban identity and lost urban identities
- Tez No: 748918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL MİNE TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kentler, insanların yaşaması için gerekli olan barınma, çalışma, eğlenme-dinlenme ve ulaşım eylemlerinin gerçekleştirildiği yerleşme birimleridir. İnsanın, sosyal bir varlık olması evin dışında da bir hayata ihtiyaç duymasına neden olmuş ve kentsel alanlar oluşturulmuştur. Bu kentsel mekânlar insanların ortak gereksinimlerini karşılamaya yönelik bitki örtüsü, kaplama malzemeleri, su ve sanat yapıtları, kent mobilyaları gibi birçok kent öğesi ile donatılmıştır. Kimlik; bir şeyin tüm parçalarının bir araya gelerek benzerlerinden ayırt edilmesini sağlayan, onun farklılığını ortaya koyan kendine has olma durumudur. Kent kimliği onu diğer kentlerden kolayca ayırt etmemizi sağlayan her şeydir. Öte yandan, kentsel oluşuma soyut ya da somut katkı sağlayan tüm kentsel bileşenlerin kentin kimliği üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu katkının olumlu yönleri kentin kimliğini yüceltip görünürlüğünü artırırken, olumsuz yönleri ise kimliksizleşme olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimliksizleşme sürecinde olan kentlerde kent ve kentliler arasındaki aidiyet duygusu zedelenmekte, kent ekonomisi olumsuz etkilenmekte ve gelecek nesillere bırakılmak istenen miras bozulmaktadır. Buradan hareketle bu çalışmada kent kimliği çerçevesinde kimliksizleşen kentlerin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities are settlement units where the activities of sheltering, working, entertainment-resting and transportation necessary for people to live are carried out. The fact that man is a social creature has caused him to need a life outside of the house, and urban areas have been created. These urban spaces are equipped with many urban elements such as vegetation, covering materials, water and works of art, urban furniture to meet the common needs of people. Identity; It is the uniqueness of a thing that enables all parts of a thing to come together and distinguish it from similar ones, revealing its difference. Urban identity is everything that allows us to distinguish it easily from other cities. On the other hand, all urban components that contribute intangibly or tangibly to urban formation have positive or negative effects on the identity of the city. While the positive aspects of this contribution glorify the identity of the city and increase its visibility, the negative aspects appear as de-identification. In cities that are in the process of de-identification, the sense of belonging between the city and its inhabitants is damaged, the city's economy is negatively affected and the legacy desired to be left to future generations is deteriorated. From this point of view, in this study, it is aimed to examine the cities that have been de-identified within the framework of urban identity.