İhtiyatî tedbire muhalefetin cezalandırılması
Punishing the opposition of the interim injunction
- Tez No: 748919
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERMENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 389 ilâ 399'uncu maddelerinde ihtiyati tedbir düzenleme altına alınmıştır. İhtiyati tedbir kararı bir mahkeme kararı olması nedeniyle, mahkeme kararlarının uygulanmasının temin edilmesi amacıyla birtakım güvencelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle kanun koyucu, bir mahkeme kararı olan ihtiyati tedbir kararının uygulanmasını (veya uygulanmamasına yönelik direncin kırılmasını) temin etmek amacıyla ceza yaptırımı (olarak disiplin hapsi) ile koruma öngörmüştür. Bu çalışmada 7251 sayılı Kanun'un 43'üncü maddesi ile 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun (HMK) 398'inci maddesinde yeniden düzenlenen ihtiyati tedbire muhalefetin cezalandırılmasının sonuçları ile diğer hukuki düzenlemelerde yer alan bir kısım geçici hukuki koruma kararlarına ilişkin cezai sonuçlar değerlendirilerek, 398'inci maddenin özel cezai düzenlemeler ile ilişkisi, bunlar hakkında uygulanıp uygulanamayacağı, disiplin hapsinin hukuki niteliği ve uygulanacak yaptırımın ceza ve ceza muhakemesi hukuku bakımından hukuki etkisi değerlendirilerek cezalandırmaya ilişkin yargılama usulü açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Interim injunction has been regulated in Articles 389 to 399 of the Code of Civil Procedure numbered 6100. Since the interim injunction is a court decision, a number of assurances are needed to ensure the enforcement of court decisions. For this reason, the legislator envisaged protection by criminal sanction (as disciplinary imprisonment) in order to ensure the enforcement (or breaking of resistance to non-enforcement) of the injunction, which is a court decision. In this study, by evaluating the results of the punishment of opposition to the precautionary measure regulated in Article 43 of the Law No. 7251 and the Article 398 of the Code of Civil Procedure (HMK) No. 6100 and the penal consequences of some temporary legal protection decisions in other legal regulations, the relationship of the article with special penal regulations, whether it can be applied to them, the legal nature of disciplinary imprisonment and the legal effect of the sanction to be applied in terms of penal and criminal procedure law will be evaluated and the procedure for sentencing will be explained.