Ahmed Sâfî: Câm-ı Muzaffer (İnceleme-metin-sözlük-dizin)
Ahmed Aâfî: Câm-ı Muzaffer (Analysis-text-dictionary-index)
  1. Tez No: 748920
  2. Yazar: MUSAB ZORCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Arap edebiyatında doğan ve ilk kez Halil bin Ahmed tarafından sistemleştirilen aruz ilmi, önce Fars edebiyatına intikal etmiş, buradan da Türk edebiyatına intikal etmiştir. Fars edebiyatı kuramcıları, Araplardan aldıkları aruzu kendi dillerine uygun bir hâle getirip sistemleştirmişlerdir. Aruz, Türk edebiyatında öncelikle şiire tatbik edilmiş, sonrasında teorik eserler ortaya konulmuştur. Ancak bu eserler, başlangıçta Arapça ve özellikle Farsça eserlerin terceme ve şerhleri niteliğindedir. Zamanla Türk edebiyatı şairlerince aruzun şiire tatbikinde başarı sağlanmış, Türk şiiri âhenkli ve etkili bir hâle gelmiştir. Aruzun şiire tatbikinin belirli bir düzeye gelmesinin ardından Türk edebiyatında aruza dair Türkçe teorik eserler kaleme alınmaya başlanmıştır. Bu çalışmada; XIX.yüzyılda Molla Câmî'nin Risâle fi'l-arûz adlı eserinin şerhi niteliğinde olan ve Ahmed Sâfî tarafından kaleme alınan Câm-ı Muzaffer adlı eserin metin aktarımı yapılmış ve eser üzerine inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The field of prosody , which originated in Arabic literature and systematized for the first time by Halil bin Ahmed, was firstly conveyed to Persian literature and then to Turkish literature. The theoreticians of Persion literature have systematized the prosody they received from the Arabs by adapting it to their language. The prosody was applied primarily to poetry, and thereafter the theoretical works have emerged. However, these works served as translations and explanations of Arabian and especially Persian works. In the process of time, the poets of Turkish literature have succeeded in the application of the prosody to poetry, and this way Turkish poetry has become harmonious and effective. After the application of prosody to poetry has reached a certain level, Turkish theoretical works on prosody commenced to be written in Turkish literature. In this study, the work Câm-ı Muzaffer, which is the explanation of Molla Câmî's Risâle fi'l-arûz and written by Ahmed Sâfî has been analysed.