Yeni toplumsal hareketler bağlamında nükleer karşıtlığı: İran örneği
Nuclear opposition in the context of new social movements: An Iranian case study
  1. Tez No: 748925
  2. Yazar: GİZEM EBRAR ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sosyolojinin en etkin alanlarından biri olan toplumsal hareketler, tarih sahnesindeki mevcudiyetini koruyan bir konu olarak değişim olgusu ile anlamlı bir ilişki içerisindedir. Söz konusu değişimlerle vuku bulan günümüzdeki hareketler, akademik çalışmalara konu olmuş; teorik bir çabaya sebep olmuştur. Bu doğrultuda ortaya konulan Yeni Toplumsal Hareketler Teorisi, geleneksele binaen ortaya koyduğu şekilsel ve niteliksel farklılıklar ile bir karakteristik ihtiva etmektedir. Nükleer karşıtı protestolar ise bu bağlamda söz konusu teorinin karakteristiğine uyar şekilde bir muhtevaya sahiptir. Nükleer karşıtı hareketler, protesto biçimi, söylem dili, ortaya konulan argümanlar ile küresel bir ifadeye sahip olmuş ve bu bağlamda bir kültür oluşturmuştur. Nükleer kültür, ekseriyetle katastrofik bir imajda değer üretmekte ve nükleerin reddi hedefiyle kamuoyu oluşturmaya yönelik bir işlev edinmektedir. Nükleer temasının negatif atıflarla işlendiği sanat değeri taşıyan unsurlar, bu bağlamda nükleer karşıtı birer enstrüman niteliğine sahiptir. Nükleer karşıtı toplumsal hareketler söz konusu olduğunda sıralanan tüm bu hususlar, İran İslam Cumhuriyeti'nin nükleer programı karşıtı hareketler özelinde ele alındığında; sosyolojiye değen niteliklerin konu üzerindeki etkisinin hayli fazla olduğu görülmektedir. İran nükleer karşıtı hareketleri, sosyolojik bir incelemeyle Yeni Toplumsal Hareketler Teorisi çerçevesinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Social movements, one of the most effective studies of sociology, maintain their existence in the historical scene and in this context, they are in a meaningful relationship with the phenomenon of change. The current movements that have occurred with these changes have been the subject of academic studies and have caused a theoretical effort. The New Theory of Social Movements, unlike the tradition, reveals a characteristic with qualitative differences. Anti-nuclear protests, on the other hand, have the same content characteristic of the theory. The anti-nuclear movements have had a global expression with the form of protest, the language of discourse, arguments and have formed a culture in this context. Nuclear culture often creates value in a catastrophic image and acquires a function to form public opinion with the goal of nuclear rejection. Works of art with negative references to the nuclear theme have become anti-nuclear instruments. When all these listed issues are taken into consideration in the context of the movements against the nuclear program of the Islamic Republic of Iran; It is seen that the effect of sociological characteristics on the subject is quite high. Discussions on the Iranian nuclear program are evaluated in a way that is based on cultural values and within the framework of the New Social Movements Theory.