Smiles and affective alignment in naturally occurring dyadic academic supervisions
Doğal gelişen ikili akademik danışmanlık görüşmelerinde gülümsemeler ve duygusal uyuşma
- Tez No: 748949
 - Danışmanlar: DR. DAWN KNIGHT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Linguistics
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: University of Newcastle upon Tyne
 - Enstitü: Yurtdışı Enstitü
 - Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
This study explores the naturally occurring smiles in dyadic post-graduate supervision sessions. This paper aims to reveal the impact of smiles on the academic interactions. A smile coding scheme is created to examine the data, a sub-corpus taken from the Nottingham Multi- Modal Corpus (NMMC). Two one-to-one and face-to-face dyadic academic supervisions are analysed both quantitatively and qualitatively. Quantitative analysis reveals that smiles are frequent and similar smile types tend to occur together. A qualitative look shows that when smiles are reciprocated the discussions between participants lead to mutual agreements whereas unilateral smiles result in being more close to disagreements. This study calls for an explicit facial expression training for supervisors.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma ikili olarak gerçekleştirilen lisansüstü danışmanlık görüşmelerinde doğal olarak gelişen gülümsemeleri incelemektedir. Bu çalışma akademik etkileşimlerde gülümsemelerin etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Nottingham Çok Modlu Derleminden (NMMC) çıkarılan bir alt derlem verisini incelemek için bir gülümseme kodlama şeması oluşturulmuştur. İki tane birebir ve yüz yüze gerçekleşen akademik danışmanlık görüşmesi hem nicel hem nitel olarak analiz edilmiştir. Nicel analiz gülümsemelerin sık bir şekilde kullanıldıklarını ve benzer gülümseme türlerinin birlikte ortaya çıkma eğiliminde olduklarını göstermektedir. Nitel bakış açısı ise gülümselerin karşılıklı olarak kullanıldıklarında katılımcılar arasında tartışmaların karşılıklı anlaşmaya doğru ilerlediğini ve tek taraflı olan gülümsemelerin ise uzlaşmazlıklara daha fazla yaklaşılması ile sonuçlandığını göstermektedir. Bu çalışma akademik danışmanların daha bariz bir şekilde yüz ifadesi eğitimine olan ihtiyaçlarına dikkat çekmektedir.