Koroner arter bypass greft cerrahisi sonrası uygulanan egzersiz programına katılan ve katılmayan hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kaliteleri
Healthy lifestyle behaviors and quality of life of the patients participating and not participating in exercise program after coronary artery bypass graft surgery
- Tez No: 748970
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL GÜRKAN, DR. ÇİĞDEM ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastalarda taburculuk sonrası uygulanan egzersiz programına katılan ve katılmayan hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kalitelerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Nonrandomize iki gruplu prospektif türdeki bu çalışma, Aralık 2020 - Kasım 2021 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinin kardiyak rehabilitasyon ünitesinde gerçekleştirildi. Çalışmaya, koroner arter bypass cerrahisi geçiren ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 88 hasta alındı. Koroner arter bypass greft cerrahisinden altı hafta sonra egzersiz programına katılan hastalar müdahele grubunu (n=44), katılmayan hastalar kontrol grubunu (n=44) oluşturdu. Müdahale grubuna egzersiz programı haftada en az üç, en fazla beş gün, altı hafta boyunca en az 20 seans ve her seansta 25 dakika bisiklet ergometresi uygulandı. Veriler Demografik Özellikler Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II, Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Egzersiz Programı Takip Formu ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum), ki-kare testi, t testi ve pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the healthy lifestyle behaviors and quality of life of the patients who participated and did not participate in exercise program after coronary artery bypass graft surgery. Material and methods: This nonrandomized two-group prospective study was conducted in the CR unit of a training and research hospital between December 2020 and November 2021. Eighty-eight patients who had CABG surgery and met the inclusion criteria were included in the study. Six weeks after CABG surgery, patients participating in exercise-based CR constituted the intervention group (n=44), and patients not participating constituted the control group (n=44). Cycling ergometry was applied to the intervention group as exercise-based CR (hospital-based, phase 2), at least three and at most five days a week, at least 20 sessions for six weeks, and 25 minutes in each session. Data were collected with the Demographic Characteristics Form, the Healthy Lifestyles Behaviors Scale-II, the Short Form (36) Quality of Life Scale, and the Exercise Program Follow-Up Form. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum), chi-square test, t test and Pearson correlation analysis were used in the analysis of the data.