Koroner arter bypass greft cerrahisi sonrası erken dönemde uygulanan kardiyak rehabilitasyonun etkinliği
Effectiveness of early cardiac rehabilitation after coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 911041
  2. Yazar: RAZİYE CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, koroner arter bypass greft (CABG) cerrahisi geçiren yaşlı hastalarda taburculuk sonrası erken dönemde (post-op 2. hafta) uygulanan faz II kardiyak rehabilitasyon (KR) programının fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi, dispne, kas kuvveti, kırılganlık ve vücut kompozisyonu üzerine etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya CABG cerrahisi geçirmiş klinik durumu stabil 65-86 yaşları arasında 44 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak tedavi (n=22) ve kontrol (n=22) gruplarına ayrıldı. Tüm hastalar başlangıçta ve 8 hafta sonra değerlendirildi. İlk değerlendirmelerden sonra tüm hastalara sekonder korunma yaklaşımları konusunda eğitim ve ev egzersiz programı verildi. Bunlara ek olarak tedavi grubundaki hastalara 8 hafta boyunca haftada 3 seans 60 dakika gözetim altında KR programı uygulandı. Hastaların fonksiyonel kapasitesi '6 Dakika Yürüme Testi' (6DYT), yaşam kalitesi 'Macnew Kalp Hastalığı Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği' (MYKÖ), dispne düzeyi 'Modifiye Medical Research Council (MMRC) Dispne Skalası', el kavrama kuvveti 'Dijital El Dinamometresi', kırılganlık düzeyi 'Frail Kırılganlık Ölçeği' ve 'Kısa Fiziksel Performans Bataryası (KFPB)' ve vücut kompozisyonu 'Biyoelektriksel Empedans Analizi Cihazı' ile değerlendirildi. Bulgular: Dispne düzeyi, el kavrama kuvveti, frail kırılganlık ölçeği skorunda görülen anlamlı iyileşmelerin her iki grup için de benzer olduğu saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of phase II cardiac rehabilitation (CR) program, applied during the early post-discharge period (2nd week post-op), on functional capacity, quality of life, dyspnea, muscle strength, frailty and body composition in elderly patients who have undergone coronary artery bypass graft (CABG) surgery. Method: The study included 44 clinically stable patients, aged 65-86 years, who had undergone CABG surgery. Patients were randomly divided into treatment (n=22) and control (n=22) groups. All patients were evaluated at baseline and after 8 weeks. After the initial evaluations, all patients were given education on secondary prevention approaches and a home exercise program. In addition, patients in the treatment group underwent a supervised CR program for 60 minutes, 3 sessions per week for 8 weeks. Patients were assessed by measurement of functional capacity levels with '6 Minute Walk Test (6MWT)', quality of life with 'Macnew Heart Disease Health-Related Quality of Life Scale (MHQOL)', dyspnea level with 'Modified Medical Research Council (MMRC) Dyspnea Scale', hand grip strength with 'Digital Hand Dynamometer', frailty level with 'Frail Frailty Scale' and 'Short Physical Performance Battery (SPPB)' and body composition with 'Bioelectrical Impedance Analysis Device'. Findings: Significant improvements in dyspnea level, hand grip strength, frailty scale score were found to be similar for both groups (p>0.05).