Necip Fazıl Kısakürek'in Eserlerinde Hadis-Sünnet Anlayışı
Necip Fazil Kisakurek's Understanding of Hadith-Sunnah In His Books
  1. Tez No: 748974
  2. Yazar: KAZIM ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN HIDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmamızda Necip Fazıl'ın Hz. Peygamber tasavvuru ve fikriyatında hadis ve sünnete verdiği önem anlatılmıştır. Necip Fazıl'ın hayatı, fikri, referans kaynakları ve aksiyonu ele alındıktan sonra onun çağımıza özgü bir İslâmî düşünce sistemi olarak ortaya koyduğu“Büyük Doğu İdeolojisi”incelenmiştir. Son bölümde ise Necip Fazıl'ın Ehl-i sünnet ve itikadî temelli, ahlâk ve hikmet esaslı olarak“hadislerle dünya nizamı”kurduğu anlatılmıştır. Onun, hadis usûlü ve kavramlarına dair ifadeleri ve yaptığı hadis tercüme ve şerhleri, hadis ve sünnet kullanımının temellerini oluşturmuştur. Onun çokca kullandığı hadislerin teknik ve muhteva analizi de yapılmıştır. Necip Fazıl'ın,“O'nsuz oluş yok!”dediği Hz. Peygamber'in hadislerinden hem ferdî hem içtimaî oluş açısından fevkalâde faydalandığı, ilmin akıl tavrından ziyade sanatın iman ve aşk tavrıyla yanaştığı hadislerden ince hikmetler devşirdiği neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Necip Fazıl's love for Resulullah and his thoughts on hadith and sunnah are explained a lot. After discussing Necip Fazıl's life, ideas, references and action, it is about his“great Eastern Ideology”as a worldwide system of our age. In the last space, Necip Fazıl's“World order with hadiths”, which is based on Ahl as-Sunnah and creed, and based on morality and wisdom, is explained. The hadith and content analysis in its use is also technical. His statements about the hadith method and concepts, and his hadith translations and commentaries formed the basis of the understanding of hadith and sunnah. Necip Fazıl benefited tremendously both in terms of individual and social formation from the hadiths of the Resulullah whom he said“There is no existence without Him!”Necip Fazıl gathered subtle wisdoms from the hadiths that art approached with the attitude of faith and love rather than the attitude of science to reason.