Etilen oksit sterilizasyonu ve optimum sterilizasyon parametreleri
Ethylene oxide sterilization and optimum sterilization parameters
- Tez No: 748976
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİL BİRKAN SELÇUK, DOÇ. DR. KADİR GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sterilizasyon, bir üründe bulunan tüm mikroorganizmaların öldürülmesi işlemdir. Kimyasal ya da fiziksel işlemlerle sterilizasyon gerçekleştirilebilir. Farklı yöntemlerle sterilizasyon işlemini gerçekleştirmek mümkündür. Etilen oksit zararlı bir gazdır bu nedenle etilen oksit ile çalışılırken belirlenen koruyucu kurallara uyulmalıdır. Sterilizasyon işlemi öncesinde ve sonrasında, sterilizasyon işlemi gerçekleştirilirken hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde iş sağlığı ve güvenliği açısından üretici firmadan son kullanıcıya kadar istenmeyen durumlar yaşanabilir. Sterilizasyon işleminin başarılı olarak sonuçlanabilmesi doğru parametrelerin kullanılmasına bağlıdır. Etilen oksit sterilizasyon işlemi gerçekleştirilirken etilen oksit kartuş miktarı, sterilizasyon süresi ve nem parametreleri önemli rol oynamaktadır. Sterilizasyon işlemi gerçekleşirken kullanılan dozimetre, kimyasal indikatör ve biyolojik indikatör ile sterilizasyon işleminin başarılı olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Çalışmada cerrahi önlükler üzerinde etilen oksit kartuş gramajı, sterilizasyon süresi ve nem parametreleri değiştirilerek 9 ayrı sterilizasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Değiştirilen parametrelerin sterilizasyon işlemine etki durumları incelenmiş, sterilizasyon işleminin başarılı olup olmadığı gözlenmiş ve gerçekleştirilen deneyler arasında optimum olanlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sterilization is a physical or chemical process applied for the purpose of cleaning any object or substance, all microorganisms, from all living forms. It is possible to perform the sterilization process with different methods. Ethylene oxide is a colorless, odorless, flammable, explosive and toxic gas. As working with ethylene oxide, the protective rules should be followed. Hygiene rules should be observing before sterilization process, after sterilization process and during the sterilization processes. Otherwise, undesirable situations may occur from the manufacturer to the end user in terms of occupational health and safety. In order to success sterilization process to be successful, the correct parameters must be used. ethylene oxide cartridge, sterilization time and humidity parameters have an important role during the sterilization processes. With the dosimeter, chemical indicator and biological indicator used during the sterilization process, it can be understood whether the sterilization process is successful or not. In this study, 9 different sterilization processes were carried out by changing the ethylene oxide cartridge weight, sterilization time and humidity parameters on the surgical gowns. The effects of the changed parameters on the sterilization process were examined. The results of the sterilization process were observed. Optimum parameters were found from the experiments.