Uşaklı mahalli sanatçı Mehmet Karadedeli ve halk kültürüne katkıları üzerine bir inceleme
An examination of a local artist Mehmet Karadedeli from Uşak and his contributions to folk culture
  1. Tez No: 748981
  2. Yazar: ENES KIYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Mevcut bir toplumun halk kültürü içerisinde yer alan halk müziği, içerisinde bulunduğu toplumun kültürel özelliklerini yansıtan, toplum hakkında bilgiler veren en önemli kaynaklardan birisidir. Kültürel miras olarak kabul edilen bu kaynakların aktarımı konusunda önemli katkıları bulunan kişilerden bazıları da mahalli sanatçılar olmaktadır. Mahalli sanatçılar bulundukları yörenin halk ezgilerini yöresel ağız ve tavır özellikleri içerisinde seslendiren, bulunduğu toplum içerisinde kültür aktarımını sağlayan önemli kişilerdir. Bu doğrultuda yapılan“Uşaklı Mahalli Sanatçı Mehmet Karadedeli ve Halk Kültürüne Katkıları Üzerine Bir İnceleme”başlıklı tez çalışmasında Uşaklı kaynak kişi, derlemeci ve mahalli sanatçı Mehmet Karadedeli'nin biyografisi, kültürel ve müzikal kimlikleri ve bu doğrultuda halk kültürüne yapmış olduğu katkılar araştırılarak tespit edilmiştir. Üç bölümden oluşan bu tez çalışmasının birinci bölümünde Uşak iline ait tarihi, coğrafi, ekonomik, sosyo-kültürel ve halk kültürü içerisinde yer alan geçiş dönemleri ile ilgili özellik ve bilgiler aktarılmış; ikinci bölümde çalışmanın anlaşılırlığını sağlayacağı düşünülen kavramlar dahilinde kültür, halk kültürü, halk bilimi ve bazı kavramlar, Türk halk müziği ve ilgili yayın ve araştırmalar sunulmuş; araştırmanın bulgular kısmını oluşturan üçüncü bölümde ise Mehmet Karadedeli'nin biyografisine, kültürel ve müzikal kimliğine ve halk kültürüne katkıları araştırmanın sınırlılıkları dahilinde tespit edilerek aktarılmıştır. Yapılmış olan bu tez çalışması, Uşaklı mahalli sanatçı Mehmet Karadedeli ile ilgili yapılan ilk sistematik çalışma olması nedeniyle önemli olduğu düşünülmekte ve alan içerisinde çalışmalar yapacak olan araştırmacılara konuyla ilgili fikir sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Folk music, which is included in the folk culture of an existing society, is one of the most important sources that reflect the cultural characteristics of the society in which it is located and provide information about the society. Some of the people who have made important contributions to the transfer of these resources, which are accepted as cultural heritage, are local artists. Local artists are important people who sing the folk melodies of the region they live in with their local dialect and mannerisms, and who ensure the transfer of culture in the society they live in. The biography, cultural and musical identities of Mehmet Karadedeli, a resource person, compiler and local artist from Uşak, and his contributions to folk culture in this direction were determined by researching. In the first part of this thesis, which consists of three parts, the characteristics and information about the transition periods in the historical, geographical, economic, socio-cultural and folk culture of the province of Uşak are conveyed; In the second part, culture, folk culture, folklore and some concepts, Turkish folk music and related publications and researches are presented within the concepts that are thought to provide the clarity of the study; In the third part, which constitutes the findings part of the research, Mehmet Karadedeli's biography, cultural and musical identity has been included and his contributions to folk culture have been identified and conveyed within the limitations of the research. This thesis study is thought to be important because it is the first systematic study about the local artist Mehmet Karadedeli from Uşak, and it is anticipated that it will provide an idea for the researchers who will work in the field.