Sosyal bilgiler öğretiminde web 2.0 araçlarının kullanımının akademik başarı ve derse yönelik tutuma etkisinin incelenmesi
Investigation of using web 2.o tools for teaching social studies in terms of success and attitude to the course
  1. Tez No: 748980
  2. Yazar: İSMAİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
20. yüzyılın sonlarına doğru teknolojinin gelişmesiyle artan bilgi birikimi insanların hayatları, yaşam tarzları, eğitim seviyeleri ve kültürel birikimleri gibi birçok boyutta değişime yol açmıştır. Bu değişimin oluşmasında eğitimin çok önemli bir yeri vardır. Teknolojinin eğitim sürecinde kullanılması verimli öğretim ortamlarının oluşmasını sağlar. Günümüzde teknolojide yaşanan gelişmelerin öğrencilere ve öğretmenlere zengin bir öğrenme ortamı sunması bu gelişmelerden biri olan web 2.0 araçlarını önemli hale getirmektedir. Araştırmanın amacı, 6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi ''Tarihe Yolculuk'' ünitesinin 4 kazanımında kullanılan web 2.0 araçları ders etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarına ve Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için çalışmada nicel araştırma ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma modellerinden açımlayıcı sıralı desen uygulanmıştır. Araştırma, 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Uşak ili Karahallı ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu'nda öğrenim görmekte olan 39 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu kolay ulaşılabilir olması için uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Yedi hafta süren araştırmada deney grubunda web 2.0 araçları kullanılarak hazırlanan etkinlikler ile öğretim yapılırken, kontrol grubunda ise öğretim programındaki etkinliklerle dersler işlenmiştir. Nicel veriler, akademik başarı testi ve Sosyal Bilgiler dersi tutum ölçeği ile elde edilerek SPSS 25.0 paket programında bağımsız örneklem T-Testi, bağımlı örneklem T-Testi ve madde istatistikleri ile analizi yapılmıştır. Nitel veriler ise öğrencilerin web 2.0 etkinlikleri ile desteklenen öğretim hakkındaki düşüncelerini yazdığı yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Öğrencilerin görüşme formunda belirtmiş olduğu düşünceler betimsel analiz yöntemi ile tema, alt tema ve kodlara ayrılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda web 2.0 araçları ile derslerin işlendiği deney grubunun mevcut programa göre derslerini işleyen kontrol grubuna göre başarı düzeyleri açısından deney grubu lehine anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ancak web 2.0 etkinlikleri ile işlenen Sosyal Bilgiler dersi sonucunda öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlarında anlamlı farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Deney grubu öğrencileri yarı yapılandırılmış görüşme formunda Sosyal Bilgiler dersinde web 2.0 uygulamalarını kullanmaktan mutlu olduklarını, diğer derslerde de bu uygulamaları kullanarak derslerini işlemek istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology toward the end of the 20 st century, the increased knowledge has led to changes in many dimensions, including people's lives, lifestyles, educational levels, cultural backgrounds. There is a very important part of education in the development of this change. The use of technology in the education process ensures efficient teaching environments. The advancements in technology today make the web 2.0 tools important, one of these developments, a rich learning environment for students and teachers. The aim of the research is to review the impact of the web 2.0 tools course implementation on the academic achievements of students and their attitudes toward the Social Information course, which are used in the 4 gain of the class 6 Social Information course 'Journey to History' learning area. To achieve this goal, a descriptive sequential pattern has been applied from mixed research models where quantitative research and qualitative research methods are used together. In 2021-2022 academic year, the research was conducted with 39 students who were studying at the Cumhuriyet Secondary School of Uşak province Karahalli district. The study group of the research has been selected with the appropriate sampling method for easy access. The seven-week study conducted with implementation prepared by using web 2.0 tools in the experimental group, while the control group studied with implementation in the teaching program. Quantitative data, academic success test and Social Information course are obtained with attitude scale and analyzed with independent sample T-Test, dependent sample T-Test and substance statistics in the SPSS 25.0 package program. Qualitative data is collected in a semi-structured interview form, where students write their thoughts on the teaching supported by web 2.0 implementation. The ideas that students have stated in the interview form have been analyzed by parsing into themes, subthemes and codes with the descriptive analysis method. The research revealed that the study group with the web 2.0 tools and the study group had a significant difference in success levels in relation to the control group that was processing their courses according to the current program. However, as a result of the Social Information course, which is covered by web 2.0 implementation, it has been determined that students do not make significant difference in their attitude toward the Social Information course. In the semi-structured interview form, the students of the experiment group stated that they are happy to use web 2.0 implementation in the Social Studies course and that they want to process their courses using these implementation in other courses.