From height to crisis: The last half century of Nizâm-ı Kadîm and Ottoman society as seen by the Gazette de France, 1740-1787
Zirveden krize: Gazette de France'da (1740-1787) Nizam-ı Kadim'in son yarım yüzyılı ve Osmanlı toplumu
  1. Tez No: 748986
  2. Yazar: SÉBASTIEN FLYNN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
Bu tez, Osmanlı İmparatorluğu tarihinin son zirve noktası olan 1740-1787 dönemine odaklanmaktadır. Tez, Fransız monarşisinin resmi süreli yayını Gazette de France'ı ilgili dönemde Osmanlı İmparatorluğu hakkında yeni ve değerli bilgiler bulmak için ana kaynak olarak kullanmaktadır. Bu dönemde, Osmanlı toplumunun ve seçkinlerinin, birden fazla nesil boyunca servet biriktirebildikleri için zenginleştiği görülmektedir. Bu tezde Osmanlı kadınları önemli bir rol oynamış ve İmparatorluğun siyasi kültürü içindeki rolleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. İstanbul şehri ve Osmanlı toplumu Osmanlı diplomasisi ile birlikte bu çalışmada ele alınan başlıca konular olarak merkezde yer almaktadır. Genel olarak, bu tez, Osmanlı tarihi içinde bu dönemin ne denli az araştırıldığını ve Osmanlı İmparatorluğu tarihinde bu dönemin ne denli ilginç bir dönem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the period of 1740-1787 which was one of the last high points in the history of the Ottoman Empire. It uses the French monarchy's official periodical, the Gazette de France, as its main source to find new and valuable information on the Ottoman Empire during this era. This period saw Ottoman society and elites prosper as they were able to accumulate wealth over multiple generations. Ottoman women played a prominent role in this dissertation and their role within the Empire's political culture is examined in detail. The city of Istanbul and Ottoman society take center stage along with Ottoman diplomacy as major topics covered in this work. Overall, this dissertation demonstrates the length to which this period in Ottoman history has been under researched and to what extent it is one of the more interesting periods in the history of the Ottoman Empire.