Ratlarda sisplatin ve karboplatin tarafından indüklenen trombositopeni üzerine likopen'in etkilerinin araştırılması
In investigation of possible protective effects of lycopene on cisplatin and carboplatin-induced thrombocytopenia in rats
- Tez No: 749079
- Danışmanlar: PROF. KADİR SERVİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmada platin türevi antineoplastik ilaçlardan sisplatin ve karboplatin ile trombositopeni oluşturulan ratlarda likopenin koruyucu etkileri araştırıldı. Deney için 4-6 aylık 250-300 g canlı ağılıklarında Spraq-Dawley ırkı erkek ratlar kullanıldı. Toplam 48 rat her grupta 6 hayvan olacak şekilde 8 gruba ayrıldı. Grup 1 (Kontrol), Grup 2 (Sisplatin; 5 mg/kg İ.M, 4 gün arayla iki doz), Grup 3 (Karboplatin; 60 mg/kg tek doz), Grup 4 (Likopen; 4 mg/kg oral), Grup 5 (sisplatin+likopen), Grup 6 (Karboplatin + Likopen) aynı dozaj rejiminde uygulandı. Grup 7 (Sisplatin + Dekzametazon; 1 mg/kg, İM) ve Grup 8 (Karboplatin +Dekzametazon) grubu olarak bölündü. Çalışmanın sonunda kan örnekleri (2 ml) kalpten antikoagulanlı tüplere alındı. Dekapite edilen hayvanlardan kemik, kemik iliği alındı. Kanda trombosit sayımları başta olmak üzere oksidatif stres parametreleri (MDA, CAT, GSH, GSHPx) spektrofotometrik olarak belirlendi. Kemik iliği ve dalak doku örneklerinde histopatolojk analizler rutin işlemlerle yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the protective effects of lycopene in rats with thrombocytopenia were investigated with platinum-derived antineoplastic drugs cisplatin and carboplatin. For the experiment, 4-6 months old Spraq-Dawley male rats weighing 250-300 g were used. A total of 48 rats were divided into 8 groups with 6 animals in each group. Group 1 (Control), Group 2 (Cisplatin; 5 mg/kg IM, two doses 4 days apart), Group 3 (Carboplatin; 60 mg/kg single dose), Group 4 (Lycopene; 4 mg/kg orally) , Group 5 (cisplatin + lycopene), Group 6 (Carboplatin + Lycopene) were administered in the same dosage regimen. Group 7 (Cisplatin + Dexamethasone; 1 mg/kg, IM) and Group 8 (Carboplatin + Dexamethasone) were divided into groups. At the end of the study, blood samples (2 ml) were taken from the heart into tubes with anticoagulants. Bone and bone marrow were taken from the decapitated animals. Oxidative stress parameters (MDA, CAT, GSH, GSHPx) in the blood, especially platelet counts, were determined spectrophotometrically. Histopathological analyzes of bone marrow and spleen tissue samples were performed with routine procedures.