Ratlarda sisplatin ile oluşturulan deneysel Prematür Over Yetmezliği (POF) modelindemelatonin ve resveratrol'ün etkisi
The effect of melatonin and resveratrol in an experimental model of Premature Ovarian Failure (POF) induced by cisplatin in rats
- Tez No: 816520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİME PELİN ERGÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışmada sisplatin (SİS) kaynaklı prematür over yetmezliği (POY) gelişen overlerde kombinasyon halinde melatonin (MEL) ve resveratrol (RES) tedavisinin; over fonksiyonu, fenotipi, hormon seviyesi ve hücre ölüm/savunma yolaklarını kontrol eden molekülleri hangi seviyede hedef aldığının incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Toplam 42 adet Sprague Dawley dişi rat 7 deney grubuna ayrıldı; Grup 1: KONT, Grup 2: POY, Grup 3: MEL, Grup 4: RES, Grup 5: POY+MEL, Grup 6: POY+RES, Grup 7: POY+MEL+RES. Histolojik inceleme için Hematoksilen&Eozin (H&E), PAS&Masson Trikrom (PAS&MT) boyamaları yapıldı. pH2Ax, SIRT1, FOXO3a ve Bcl2 protein ekspresyonu ve immün lokalizasyonu immünofloresan (İF) yöntemi ile belirlendi. SIRT1, FOXO3a ve Bcl2 mRNA ekspresyonları gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile belirlendi. Serum östrojen (E2) hormonu seviyeleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Histopatolojik bulgularda ve serum E2 seviyesinde ve primordiyal folikül sayısında POY+MEL+RES grubunda tekli tedavi gruplarına kıyasla farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the extent to which melatonin (MEL) and resveratrol (RES) treatment in combination targets molecules that control ovarian function, phenotype, hormone levels and cell death/defense pathways in ovaries with cisplatin (CIS)-induced premature ovarian failure (POF). Materials and Methods: A total of 42 female Sprague Dawley rats were divided into 7 experimental groups; Group 1: Control, Group 2: POY, Group 3: MEL, Group 4: RES, Group 5: POY+MEL, Group 6: POY+RES, Group 7: POY+MEL+RES. Hematoxylin & Eosin (H&E), PAS&Masson Trichrome (PAS&MT) staining were performed for histological examination. pH2Ax, SIRT1, FOXO3a and Bcl2 protein expression and immun-localization were determined by immunofluorescence (IF) method. SIRT1, FOXO3a and Bcl2 mRNA expressions were determined by real-time polymerase chain reaction (RT-PCR). Serum estrogen (E2) hormone levels were measured by ELISA. Results: There was no difference in histopathologic findings, serum E2 level and number of primordial follicles in POY+MEL+RES group compared to single treatment groups.