Ankilozan spondilit tanılı hastalarda hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete ile internetten hastalıkları araştırma motivasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of disease activity, quality of life, depression, anxiety, and motivation for researching diseases on the internet in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 749082
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH SAYGIN EKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ankilozan spondilit (AS); genç yetişkinlerde görülen özellikle sakroiliak eklemlerle birlikte aksiyal omurgayı etkileyen, etyolojisi tam olarak bilinmeyen, periferik eklem tutulum ve eklem dışı klinik bulguların da eşlik edebildiği, kronik, inflamatuar bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı AS' li hastalarda hastalık aktivitesi, depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi ile internetten hastalıkları araştırma motivasyonları arasındaki ilişkinin araştırılıp değerlendirilmesidir. Çalışmamıza Bursa Uludağ Üniversitesi Romatoloji Polikliniği'nde AS tanısıyla takip edilen 120 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar bir kez kesitesel olarak görüldü; Sosyodemografik Veri Formu, Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Ölçeği (ASQoL), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A), Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HAM-D), Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI), Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel Ölçeği (BASFI), Ankilozan Spondilit Tanılı Hastalarda Hastalıklarını İnternetten Araştırma Motivasyonu Değerlendirme Formu (ASHİAM) ile değerlendirildi. Çalışmada internet üzerinde hastalıkla ilgili araştırma yapan AS hastalarının yapmayanlara göre yaşlarının daha düşük olduğu, HAM-D skorlarının daha yüksek olduğu, ailelerinde psikiyatrik tanı alan bireylerin daha fazla bulunduğu görüldü. Hastalık süresi, yaş, CRP, ESH düzeyleri ile BASFI düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu görüldü. ASHİAM alt boyutları ile hastalık başlangıç yaşı, ASQOL, BASDAI değerleriyle pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki içinde olduğu görüldü. İnternetten haftada toplam araştırma süresi ile HAM-A, HAM-D, ASQOL, BASDAI, BASFI düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu görüldü. AS hastalarının internetten araştırma yapmalarının hastalık aktiviteleri, yaşam kaliteleri, psikolojik durumları üzerine olumlu ve olumsuz etkileri olduğu görülmüştür. Hastaların yönetimi açısından bu konunun önemini açığa çıkaracak bir çalışma olup, hastaların yönetiminde internetten araştırma faktörünün önemini ortaya çıkaracak daha fazla çalışmaya öncülük etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis (AS); it is a chronic, inflammatory disease that affects young adults with the sacroiliac joints and the axial spine, the etiology of which is unknown, and may be accompanied by peripheral joint involvement and extra-articular clinical findings. The aim of this study is to investigate and evaluate the relationship between disease activity, depression, anxiety and quality of life in patients with AS and their motivation to search for diseases from the internet. 120 patients who were followed up with the diagnosis of AS in Bursa Uludağ University Rheumatology Outpatient Clinic were included in our study. Participants were cross-sectionally seen once; patients with Ankylosing Spondylitis were evaluated using the Sociodemographic Data Form, Ankylosing Spondylitis Quality of Life Scale (ASQoL), Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), Bath Ankylosing Spondylitis Functional Scale (BASFI), Internet Research Motivation Evaluation Form (ASHIAM). In the study, it was seen that AS patients who did research on the disease on the internet were younger than those who did not, had higher HAM-D scores, and more individuals with psychiatric diagnoses in their families. It was observed that there was a significant and positive correlation between disease duration, age, CRP, ESH levels and BASFI levels. It was observed that ASHIAM sub-dimensions were positively and significantly correlated with the age of onset of the disease, ASQOL and BASDAI values. It was observed that there was a significant and positive correlation between the total time of searching the internet per week and the levels of HAM-A, HAM-D, ASQOL, BASDAI, BASFI.It has been observed that AS patients doing research on the internet has positive and negative effects on their disease activities, quality of life, and psychological state. It is a study that will reveal the importance of this issue in terms of patient management, and it is expected to lead to more studies that will reveal the importance of the internet research factor in the management of patients.