Psikososyal risklerden kaynaklı meslek hastalıklarının Yargıtay'a yansımasının incelenmesi
Investigation of the reflection of occupational diseases resulting from psychosocial risks to the supreme court
  1. Tez No: 749103
  2. Yazar: NİHAN ÜMİT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA SARAÇOĞLU KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışma hayatının olumsuz bir getirisi olan meslek hastalıkları konusu işçiyi, işvereni, çalışma hayatını ve toplum refahını doğrudan etkileyen çok boyutlu bir konudur. Meslek hastalıklarını oluşturan etmenler de en az hastalıklar kadar fazla boyut içermektedir. Bu etmenler literatürde 5 başlık altında toplanmıştır. Başlıkların içerisinde yer alan psikososyal etmenler, doğurduğu sonuçların oluşum süreçleri ve oluşturduğu hasarların tespit zorluğu göz önüne alındığında üzerinde çokça çalışma yapılarak olabildiğince aydınlatılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bu çalışmada psikososyal etmenlerin yargı sistemindeki yerinin belirlenerek ve bu yerin sağlamlaştırılması için yapılabilecek yasal çalışmaların neler olabileceğine dair ışık tutacak sonuçların elde edilmesi amaçlanmıştır. Ülkemizde iş kazası ve meslek hastalıkları davaları iş mahkemelerinde görülmektedir. Bu mahkemelerden çıkan sonuçlara tarafların yaptığı itirazlar ise üst mahkemeye taşınır. İş davalarının görüldüğü üst mahkeme“Yargıtay”dır. Bu çalışmada meslek hastalıklarını oluşturan beş risk etmeninden biri olan psikososyal risk etmenlerinden kaynaklı hastalıkların oluşturduğu maluliyetlerin belirlenip belirlenmediği, oluşan hastalıklar sonucunda çalışanın talep ettiği maddi/manevi tazminat vb. konularda yargıya yansıyan dava olup olmadığı nitel ve nicel yöntemlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of occupational diseases, which is a negative return of working life, is a multidimensional issue that directly affects the worker, employer, working life and social welfare. The factors that make up occupational diseases also contain as many dimensions as diseases. These factors are grouped under 5 headings in the literature. Considering the psychosocial factors included in the titles, the formation processes of the results and the difficulty of detecting the damage they cause, it appears as a subject that needs to be clarified as much as possible by doing a lot of work. In this study, it is aimed to determine the place of psychosocial factors in the judicial system and to obtain results that will shed light on what legal studies can be done to strengthen this place. In our country, cases of work accident and occupational diseases are heard in labor courts. Objections made by the parties to the results obtained from these courts are referred to the higher court. The highest court in which labor cases are heard is the Supreme Court. In this study, it is determined whether the disability caused by the psychosocial risk factors, which is one of the five risk factors that make up occupational diseases, is determined, the material / moral compensation etc. demanded by the employee as a result of the diseases. whether there are any cases that are reflected in the judiciary in these matters have been examined by qualitative and quantitative methods.