Nullipar gebe kadınların doğum sağlık inancı ve doğum korkusunun belirlenmesi
Determination of birth health belief and fear of birth of pregnant women with nullipar
- Tez No: 749109
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma nullipar gebelerin doğum sağlık inancı ve doğum korkusunun belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Ankara'nın Keçiören ilçesinde yer alan özel bir hastanede yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini hastanenin Doğum ve Kadın Hastalıkları polikliniğine gebelik kontrolü amacıyla başvuran nullipar gebeler oluşturmuştur. Örneklemini ise son trimesterdeki 306 nullipar gebeler oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Sağlık İnanç Ölçeği (DSİÖ) ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu (WDBDÖ-A Versiyonu) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin tanımlanmasında frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Ölçümle elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile belirlenmiştir. DSİÖ ile WDBDÖ-A versiyonu puan ortalaması arasındaki ilişkiyi belirlemek için Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the birth health belief and fear of birth of nulliparous pregnant women. The research was carried out in a private hospital located in Keçiören, Ankara. The population of the study consisted of nulliparous pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic of the hospital for pregnancy control. The sample consisted of 306 nulliparous pregnant women in the last trimester. The data of the study were collected using the Pregnant Descriptive Information Form prepared by the researchers, the Birth Health Belief Scale (BHBS) and the Wijma Birth Expectation/Experience Scale A Version (W-DEQ AVersion). Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation were used to define the data. The conformity of the data obtained with the measurement to the normal distribution was determined by the Kolmogorov-Smirnov test. Spearman correlation analysis was used to determine the relationship between the BHBS and the W-DEQ AVersion mean score.