Üst gastrointestinal endoskopi yapılan aç çocuk hastalarda aspire edilen mide volümünün USG ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 749126
  2. Yazar: OĞUZHAN PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENGÜL ÖZMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
GiriĢ ve Amaç: Pulmoner aspirasyon özellikle acil anestezi veya derin sedasyon ihtiyacı olan hastalar için anestezi yönetimi açısından en korkulan komplikasyonlardan biridir. Elektif Ģartlarda aspirasyonu engellemek için uygun açlık durumunu beklemek gerekmektedir. Ancak bilinci kapalı hastalarda, geriatrik veya pediatrik yaĢ grubunda açlık durumunun değerlendirilmesi oldukça zordur. Bu çalıĢmada pediatrik yaĢ grubunda mide içeriğinin varlığını, niteliğini ve hacmini değerlendirmek için yatak baĢı mide ultrasonografisi kullanılarak; anestezi pratiğinde aspirasyon riskinin önlenmesi ve öngörülebilmesi amaçlanmıĢtır. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli prospektif çalıĢmaya Ankara ġehir Hastanesi Çocuk Hastanesi Çocuk Endoskopi Ünitesinde; 1 Haziran 2021 – 31 Ekim 2021 tarihleri arasında, yaĢları 2-18 arasında değiĢen 249 çocuk hasta dahil edildi. Son 1 ay içerisinde bir üst gastrointestinal kanama, daha önce alt özofagus veya mide ameliyatı geçirmiĢ, nazogastrik sondası olan ve istenilen açlık kurallarına uymayan, ebeveynleri araĢtırmaya katılmak istemeyen hastalar çalıĢmaya dahil edilmedi. Hastalar Grup 1, 2 ve 3 olarak yaĢ aralığına göre sınıflandırıldı. Grup 1; 2-5 yaĢ, Grup 2; 6-11yaĢ, Grup 3 ise 12-18 yaĢ arasındaki hastalardan oluĢturuldu. Çocuk Endoskopi Ünitesinde anestezi indüksiyonu öncesi hastaların demografik ve klinik verileri kaydedildi. Tüm mide USG değerlendirmeleri, deneyimli teorik ve uygulamalı eğitim almıĢ bir anestezi uzmanı ve anestezi tez asistanı tarafından yapıldı. Hastaların önce sırtüstü ardından RLD olmak üzere iki pozisyonda mide antral kesit alan ölçümü değerlendirildi. Üç puanlık derecelendirme ölçeğine göre mide içeriğinin kalitatif değerlendirmesi yapıldı. Ardından anestezi indüksiyonu ve havayolu güvenliği sağlandıktan sonra hastalara üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapıldı ve USG sonuçlarına kör olan bir pediatrik gastroenterolog tarafından mide içeriği aspire edilip dökümante edildi. Bulgular: Hastaların % 60,6‟sı kızdı. Hastaların yaĢ, kilo ve BMI ortalaması sırasıyla 12,29 ± 4,42; 44,28 ± 19,22 ve 18,86 ± 4,27 idi. Hastaların % 83,5‟i ASA 1 olup % 16,5‟inde ek hastalık mevcuttu. Açlık süresinde; Grup 1‟in diğer gruplardan viii farklı olduğu, açlık süresinin daha kısa olduğu, aspire edilen volüm değiĢkeninde; yaĢ grubu büyüdükçe aspire edilen volümün de büyüdüğü, CSA supine değiĢkeninde, yaĢ grubu büyüdükçe CSA supine değerlerinin de büyüdüğü, CSA RLD değiĢkeninde; yaĢ grubu büyüdükçe CSA RLD değerinin de büyüdüğü görüldü. Grade değiĢkeninde; Grup 1‟de grade 0 oranının daha yüksek olduğu bulunmuĢtur. Aspire edilen volüm ile; CSA supine, CSA RLD, yaĢ ve BMI arasında pozitif yönde korelasyon saptandı. CSA supine ile; CSA RLD, yaĢ ve BMI arasında pozitif yönde korelasyon saptandı. CSA RLD ile; yaĢ ve BMI arasında pozitif yönde korelasyon saptandı. YaĢ ile BMI ve açlık süresi arasında pozitif yönde korelasyon saptandı. CSA RLD‟nin tahmini için oluĢturulan regresyon modeli ile yapılan tahminlerin uyumuna bakıldığında; gerçek değer ile tahmin değerleri arasında r = 0,525 seviyesinde ve pozitif yönde iliĢki olduğu bulunmuĢtur. Aspire edilen volümün tahmini için oluĢturulan regresyon modeli; Volüm = 12,323 + (YaĢ × 0,736) – (BMI × 0,715) + (CSA RLD × 1,915)‟dir. Bu model; aspire edilen volümdeki değiĢimin yaklaĢık %26‟sının yaĢ, BMI ve CSA RLD tarafından açıklanabildiğini göstermektedir (R2 =0,261). Aspire edilen volüm(ml) tahmini için oluĢturulan regresyon modelinin uyumuna bakıldığında; gerçek değerler ile tahmin değerleri arasında r = 0,502 seviyesinde ve pozitif yönde iliĢki saptandı. Sonuç: Pediatrik hastalarda noninvaziv bir araç olan USG‟nin hastabaĢı kullanımı ile ölçülen gastrik antral alan preoperatif sıvı içeriğini belirlemek ve peroperatif aspirasyon riskini öngörmek için güvenli ve kolay bir yöntemdir. Özellikle RLD pozisyonu boĢ antrum teĢhisi için en uygun pozisyondur. Ayrıca oluĢturduğumuz modelin klinik pratikte faydalı olacağını düĢünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pulmonary aspiration is one of the most feared complications in terms of anesthesia management, especially for patients who need emergency anesthesia or deep sedation. In order to prevent aspiration under elective conditions, it is necessary to wait for the appropriate fasting state. However, it is very difficult to evaluate the fasting status in unconscious patients, geriatric or pediatric age groups. In this study, bedside gastric ultrasonography was used to evaluate the presence, quality and volume of gastric contents in the pediatric age group; It is aimed to prevent and predict the risk of aspiration in anesthesia practice. Materials and Methods: In this single-center, prospective study, Ankara City Hospital Children's Hospital Pediatric Endoscopy Unit; Between 1 June 2021 and 31 October 2021, 249 pediatric patients aged 2-18 years were included. Patients who had an upper gastrointestinal bleeding, previous lower esophagus or stomach surgery in the last 1 month, had a nasogastric tube, did not comply with the required fasting rules, and whose parents did not want to participate in the study were not included in the study. Patients were classified as Groups 1, 2 and 3 according to age range. Group 1; 2-5 years, Group 2; Patients aged 6-11 years and Group 3 consisted of patients aged 12-18 years. Demographic and clinical data of the patients were recorded before anesthesia induction in the Pediatric Endoscopy Unit. All gastric USG evaluations were performed by an experienced anesthesiologist and anesthesiologist who received theoretical and practical training. Gastric antral cross-sectional area measurement was evaluated in two positions, first supine and then RLD. Qualitative assessment of stomach contents was performed according to a three-point rating scale. Then, after anesthesia induction and airway safety were ensured, upper gastrointestinal system endoscopy was performed on the patients and gastric contents were aspirated and documented by a pediatric gastroenterologist blinded to the USG results. Results: 60.6% of the patients were girls. The mean age, weight and BMI of the patients were 12.29 ± 4.42, respectively; It was 44.28 ± 19.22 and 18.86 ± 4.27. 83.5% of the patients were ASA 1 and 16.5% had additional disease. During the hunger period; In the variable of the aspirated volume, Group 1 was different from the other groups, the fasting period was shorter; In the CSA supine variable, the aspirated volume also increases as the age group grows, and in the CSA RLD variable; It was observed that the CSA RLD value increased as the age group grew. In the grade variable; Grade 0 ratio was found to be higher in Group 1. With the aspirated volume; A positive correlation was found between CSA supine, CSA RLD, age and BMI. with CSA supine; A positive correlation was found between CSA RLD, age and BMI. with CSA RLD; A positive correlation was found between age and BMI. A positive correlation was found between age, BMI, and duration of fasting. Considering the compatibility of the estimations made with the regression model created for the estimation of CSA RLD; It has been found that there is a positive relationship at the level of r = 0.525 between the actual value and the predicted values. The regression model created for the estimation of the aspirated volume; Volume = 12,323 + (Age × 0.736) – (BMI × 0.715) + (CSA RLD × 1.915). This model; showed that approximately 26% of the change in aspirated volume could be explained by age, BMI, and CSA RLD (R2 =0.261). Considering the fit of the regression model created for the aspirated volume (ml) estimation; A positive correlation was found between the actual values ​​and the predicted values ​​at the level of r = 0.502. Conclusion: It is a safe and easy method to determine the preoperative fluid content of the gastric antral area and to predict the risk of peroperative aspiration, measured by the bedside use of USG, a noninvasive tool in pediatric patients. Especially the RLD position is the most suitable position for the diagnosis of empty antrum. We also think that the model we have created will be useful in clinical practice.