Banka kredileri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Türkiye örneği
The relationship between bank loans and economic growth: The case of Turkey
- Tez No: 749125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRÇEM ÖZAYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gelişmekte olan ülkeler için temel ekonomik amaçlardan birisi olan ekonomik büyüme, tüm ülkeler için ön planda olan önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişmiş ülkeler, büyüme hızını korumayı amaçlarken; gelişmekte olan ülkeler, yüksek bir büyüme hızı göstermeyi amaçlamaktadır. Günümüzde ekonomik büyümenin birçok unsuru bulunmakta olup, bankaların sağladığı krediler de bu unsurlardan birini oluşturmaktadır. Türkiye üzerine yapılan bu çalışmada, 1981-2020 yılları arasında yıllık veriler kullanılarak ekonomik büyüme ve banka kredileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Banka kredilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin ne seviyede olduğunu incelemek, çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Yapılan analizde, ekonomik büyümenin göstergesi olarak gayri safi yurtiçi hâsıla (GSYİH), banka kredilerinin göstergesi olarak ise, net yurtiçi kredi miktarı alınmıştır. Çalışmanın analiz kısmında banka kredileri ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki Augmented Dickey Fuller (ADF) Birim Kök Testi, Vektör Otoregresyon (VAR) Analizi, Granger Nedensellik Testi ve Etki-Tepki modelleriyle açıklanmıştır. Analiz sonuçlarına göre banka kredilerindeki artışın ekonomik büyümede artışa neden olduğu, ekonomik büyümedeki artışın da finansal sektör gelişimini destekleyerek banka kredilerindeki artışa neden olduğu görülmüştür. Yapılan nedensellik analizi de elde edilen bu sonuçları destekler nitelikte olup, değişkenler arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic growth, which is one of the main economic goals for developing countries, is an important issue for all countries. While developed countries aim to maintain their growth rate; developing countries aim to show a high growth rate. Today, there are many elements of economic growth, and loans provided by banks are one of these elements. In this study on Turkey, the relationship between economic growth and bank loans was examined using annual data between 1981 and 2020. The main purpose of the study is to examine the effects of bank loans on economic growth. In the analysis, gross domestic product (GDP) was taken as an indicator of economic growth, and net domestic loan amount was taken as an indicator of bank loans. In the analysis part of the study, the relationship between bank loans and economic growth is explained with Augmented Dickey Fuller (ADF) Unit Root Test, Vector Autoregression (VAR) Analysis, Granger Causality Test and Action-Response models. According to the results of the analysis, it is seen that the increase in bank loans causes an increase in economic growth, and the increase in economic growth supports the development of the financial sector and causes an increase in bank loans. The results obtained in the causality analysis support these results, and a bidirectional causality relationship was obtained between the variables.